Vali Doğan Belen’de Muhtarlarla Buluştu « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2021 - 09:20

Vali Doğan Belen’de Muhtarlarla Buluştu

Vali Doğan Belen’de Muhtarlarla Buluştu
Son Güncelleme :

15 Şubat 2019 - 9:00

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında 12 Şubat 2019 Salı günü saat 11.00’de Belen ilçemizde gerçekleştirildi.
Belen Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen buluşma toplantısı, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın’ın ilçe ile ilgili yaptığı bilgilendirme sunumu ile başladı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Doğan, ‘Ülkemiz çevresinde yaşanan sıkıntılı süreçler hepimizin malumu. Hemen yanı başımızda gerçekleşen savaş nedeniyle oluşan boşlukta ülke olarak güvenliğimiz ile ilgili oluşacak sıkıntılara seyirci kalmamız mümkün değildi. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz. Bu konuda ülkemiz gücü nispetinde ekonomik olduğu kadar sosyal destekler de veriyor. Bu konulardan doğrudan etkilenen bir ilimiz de Hatay’dır. Eğer Türkiye bugün kendi güvenliği için gereken bu operasyonları yapmamış olsaydı, ülke içerisinde Adana’da, İstanbul’da ve diğer illerde güvenlik sorunları yaşardı. Suriye Türkiye’nin yaptığı bu operasyonların sonucunda inşallah bir an önce huzura kavuşur ve burada misafir etmiş olduğumuz Suriyeliler de kendi topraklarına döner ve oradaki yaşamlarını sürdürebilirler. Türkiye gibi ekonomik yönden kalkınmaya çalışan bir ülke için bu maliyet önemlidir. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı 35 Milyar Dolarlık bir maliyet. Ama bu sorunları Türkiye bugün çözüme ulaştırmaz ise yarın çocuklarımıza daha farklı ve büyük sorunları miras bırakmış olacağız. “ dedi
“Hatay dünyanın en güzel körfezlerinden biri olan İskenderun Körfezine sahip. Bu körfez etrafında Payas, Belen, Dörtyol ve Erzin’i kaplayan alanı sanayi parselleri haline getirmiş. Çok ciddi anlamda istihdam oluşturmuş. Antakya’da ise dünyanın en verimli ovalarından Amik Ovasına sahibiz. Dolayısıyla Belen deniz ve Ovanın tam ortasında bulunuyor. Belen tarihte olduğu gibi bugünde tam bir geçit yeri olmuş. Antakya OSB’de Belen sınırları içerisinde kalmış bu da büyük bir imkan yaratmış. Yatırımlara bakacak olursak; eğitimle ilgili çok ciddi yatırımlar yapılmış. Sağlıkla ilgili olarak da geçit bölgesi olduğu için ilk müdahalenin yapılabileceği, müşahede odalarının olduğu bir sağlık tesisine ihtiyaç olduğu görülmekte. Bu yönde bir çalışma yapacağız. ’ şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından muhtarlarımız söz alarak mahallelerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Doğan’a ilettiler. Vatandaşlarımızın kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Doğan, kısa sürede halledilebilecek sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum İl müdürlerine talimatlar verdi.
Toplantı sonunda kısa bir değerlendirme yapan Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel ise “Belen’in belli başlı birkaç sorunu var. Sayın Valimiz ’in de ifade ettiği gibi hastane problemi var. Ancak yaptığımız araştırmalar ve istişareler neticesinde burada poliklinik bazında ve müşahede odası bulunan Acil Müdahale Merkezi olan bir sağlık kuruluşunun evvelen yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Halkın çoğuna sorduğumuzda yataklı hastası olanlar İskenderun ya da Antakya’yı tercih edeceklerini belirtmişlerdir. İkinci husus yol konusunda battı-çıktı olarak bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Köy yolları ile ilgili sıkıntılarda ise yetkili kurum Büyükşehir Belediyesidir.” dedi.
Vali Doğan toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede ” Bütün kamu kurum temsilcilerimiz burada. Bizlerde bu sorunları çözmekle yükümlü heyetiz. Dolayısıyla bize iletilen talepleri devletin imkanları ve mevzuat çerçevesinde değerlendirerek sonuçlarından sizleri bilgilendireceğiz.” dedi
Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.