Vali Doğan, HRT’de - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

13 Ağustos 2022 - 10:11

Vali Doğan, HRT’de

Vali Doğan, HRT’de
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 9:23

Bu Haber 12 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Rahmi Doğan, HRT TV’de Ali Yolcu’nun sunduğu “Demokrasi Bulvarı” programının canlı yayın konuğu olarak kendisine yöneltilen soruları içtenlikle yanıtladı.
03 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de canlı yayınlanan ve yaklaşık iki saat süren programın açılışında Vali Doğan, göreve başladığı günden bu yana Hatay için yaptığı çalışmalardan, Hatay’ın şu anki durumundan, yapılan yatırımlardan, önümüzdeki süreçte gerçekleştirecekleri faaliyetlerden bahsetti.
Vali Doğan programda “ Hatay’da Suriye’de 2011 yılından bu yana yaşanan sürecin neticesinde düzensiz göç faaliyetleri başta olmak üzere tüm kaçakçılık faaliyetlerine yönelik etkin mücadele yapmaktayız. Başta Zeytin Dalı harekatı olmak üzere ayrıca 2’nci Hudut Alay Komutanlığımız 276 km’lik sorumluluk bölgesinde 41 hudut karakolu ile sınır güvenliğini sağlamaktadır. Hudut hattında alınan etkin emniyet tedbirleri sonucunda illegal geçişlerin önüne geçilerek, 2018 yılında 246.724, 02 Mayıs 2019’a kadar 47.218 şahıs, mevzuat hükümlerine göre işleme tabi tutulmuştur.İlimizde Geçici Korum Kapsamında toplam 432.270 Suriyeli yaşamaktadır. Bunlardan 16.565 Suriyeli; Yayladağı ve Altınözü ilçelerimizde bulunan 3 Geçici Barınma Merkezinde kalmaktadır.” dedi
“Valilik olarak yaptığımız en önemli projemiz Samandağ- Arsuz Yolu projesidir. 26 km uzunluğunda 8 metre çift şerit, 2,2 metre bisiklet yolu; toplamda 10,2 m genişliğinde beton asfalt yol, olarak yapılacaktır. 29 Ekim 2019’da bitmesi planlanmaktadır. Bu yol ilimiz turizmine değer katması, bölgenin deniz ve kara güvenliğine katkı yapması bakımından trafiğe açılması önem arz edecektir.”
“Daha sonra ilimiz için en önemli ikinci yol projesi ise Dörtyol-Hassa Tüneli projesidir. Proje toplamda 31,3 km uzunluğundadır. Projede 4 Adet (19.362 m) tünel, 1 Adet (400 m) viyadük,3 Adet (188 m) köprü bulunmaktadır. ÇED süreci tamamlanmış olup,2019 yılı yatırım programına alınmıştır. Bu tünel ile Gaziantep-İskenderun arası 221 km’den 136 km’ye, Kahramanmaraş-İskenderun arası 186 km’den 151 km’ye, Kilis- İskenderun arası 153 km’den 113 km’ye, Hassa-Payas arası ise 100 km’den 31.3 km’ye düşecektir.”
Hatay için yapılacak yatırımları anlatmaya devam eden Vali Doğan “ Hassa OSB, 1.377 hektar alanda yapılacak olup, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olacak. İlimizde yatırım için yer sıkıntısı yaşandığı düşünülünce, limanlara ve Ortadoğu’ya çok yakın bu alanının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Hassa OSB‘yi Amanos Tüneli’ne bağlayan 4.5 km’lik yol bağlantısı da Karayolları nezdinde planlanarak bağlantı sağlanmıştır.”
“Devam eden çalışmalarımız kapsamında; Kumlu ilçesi sınırlarında Zeytin Dalı Harekatı bölgesine hizmet etmek üzere Zeytin Dalı Gümrük Kapısı 1. Etap çalışmaları tamamlanmış olup insani yardım geçişlerine açıldı.”dedi
Son olarakta diğer alanlarda devam eden faaliyetlerden bahseden Vali Doğan “ Meclis Kültür Merkezi ve Adalı Konağı’nın kamulaştırılarak Kültür-Sanat Merkezi ve Gastronomi Evi olarak hizmete sunmayı planladıklarını belirtti. Valiliğimiz sponsorluğunda Medeniyetler Korosu’nun ücretsiz her hafta Cumartesi günü ücretsiz olarak vatandaşlarımıza konser vermesi, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Hatay Günleri’nde yapılan tanıtım ve sunumlara bir standart getirilmesi için STK’larımız ile bir çalışma yapıldığını ifade eden Vali Doğan, Madenli’de Yat Limanı Yapılarak Bölgenin Deniz turizmine açılması ve burada aynı zamanda Su Sporları Merkezi yapılması için gereken çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Ayrıca buradan HADO seferlerinin de yapılması için HBB ile planlama yaptıklarını söyleyen Vali Doğan, ilimizde en önemli sorunlardan biri haline gelen Havalimanı ve çevresini taşkından korumaya yönelik yol çalışmaları ile spora yönelik 25.000 kişilik stad ve 3500 kişilik Kapalı Spor Salonu yapımı hakkında bilgiler paylaştı.
Programın son bölümünde ise Vali Doğan, Pazar günü kılınacak ilk Teravih namazı ve ardından kalkılacak Sahur ile başlayacak Ramazan ayının vatandaşlarımıza, ülkemize, milletimize, devletimize huzur, sağlık, mutluluk getirmesi temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.