Vali Doğan Mevlid-i Nebi Haftası Programına Katıldı - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Şubat 2024 - 05:43

Vali Doğan Mevlid-i Nebi Haftası Programına Katıldı

Vali Doğan Mevlid-i Nebi Haftası Programına Katıldı
Son Güncelleme :

15 Kasım 2019 - 9:01

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Eşi Gülden Gülüzar Doğan Hanımefendi, İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle Antakya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen “Peygamberimiz ve Aile” konulu programa katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç’in konuşmacı olarak katıldığı programa Vali Doğan ve Eşi Hanımefendi Doğan’ın yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Bozkurt, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Kurum İl Müdürleri, dini kanaat önderleri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, bütün güzellikleriyle Peygamber Efendimizi bir kez daha hissetmek, anlamak ve o manevi hazzı yaşamak için bir araya geldiklerini ifade ederek “Mevlid-i Nebi Haftası’nın tüm güzelliklerinin sergilendiği ay, Mevlid-i Nebi Haftası’yla taçlanan ay, âlemlerin sevdalısı, Yüce Allah’ın sevgilisi, Hz. Muhammed Mustafa’nın doğduğu kutlu mevsim. Onu tanıyabilmek ne büyük bahtiyarlık, onu anlayabilmek ne büyük saadet, ona iman etmek, ona ümmet olmak ne büyük şeref.” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığımızın her yıl Mevlid-i Nebi Haftası’nda bir tema belirlediğini ve bu yılki temanın ‘Peygamber Efendimiz ve Aile’ olduğunu hatırlatan Kavillioğlu, “Hepinizin malumu Cenab-ı Hak ilk insan, ilk peygamber olarak Âdem Babamızı yarattı. Havva Annemizi ona eş kıldı. O günden bugüne nikâhı, nikâhla evlenmeyi emretti. Bütün peygamberler kendi kavimlerine, kendi ümmetlerine nikâhla evlenmenin meşru ve caiz olduğunu anlattılar. Aile birliğinin temeli nikâhtır. Bir kadın ve erkeğin kurduğu yuva zamanla büyür, önce çocuklar sonra torunlarla şenlenir. Muhkem bir kaledir yuva. Korur, kollar, ısıtır, büyütür. Ailenin kişiliğimize sunduğu katkıyı, anne babalarımızın üzerimizdeki hakkını, evlatlarımızın bize yaşattığı mutluluğu, eşimiz ile kavuştuğumuz aile huzurunu hangi hazine ile değişebiliriz. Ailenin Cenab-ı Hak tarafından insanoğluna lütfedilen en büyük nimetlerden biri olduğunda şüphe yoktur. O zaman her nimet gibi aile sahibi olmanın da bir külfeti, sınırları ve sorumlulukları vardır. Bizlere düşen bu sınır ve sorumluluklara riayet etmektir. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa(SAV) ilmin, irfanın, ahlakın, güçlüyken müşfik olmanın, haklıyken özveride bulunmanın, haksızlığa karşı en gür sedanın adıdır. Allah’ın emirlerine tazim göstermeyi, mahlûkata şefkatle muamele etmeyi ondan öğrendik. Biz gerçek manada aileye değer ve kıymet vermeyi ondan öğrendik. Cenab-ı Hak Efendimiz hakkında ‘Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik’ buyurmuştur.” dedi.
İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun ardından konuşan Vali Doğan, “Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenmiş olan bu programın faydalı geçmesini temenni ediyorum. Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti olma şerefine nail olmaktan dolayı da mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. O peygamber ki daha peygamber olmadan önce müşriklerin Muhammedü’l-Emin dediği bir zat. Herkesin güvendiği, inandığı bir kişi. Emanetlerini Peygamber Efendimize emanet eden müşrikler döndüklerinde ise onu tam olarak alıyorlardı. Böyle bir peygamberin ümmeti olmak elbette ki önemli. Ecdadımız Peygamber sevgisini kelimelere sığdıramamıştır. Ecdat onu o kadar sevmiş ve özlemiş ki Muhammet’i Mehmetçik yapmış, gülü ise lale yapmıştır. Bütün emperyalist, kapitalist devletler ekonomik değer için tren yolu yaparken bizim ecdadımız Peygamberine ulaşabilmek için tren yolu yapmıştır. O rahatsız olmasın diye de rayları keçelerle döşeyerek, gül sularıyla yıkamıştır. Böyle bir ecdadın evlatları olmak bu millet için büyük bir onur vesilesidir. Bu yılki tema aile teması, birazdan hocamız bahsedecek onu zevkle dinleyeceğiz. Salonu hınca hınç dolduran hemşehrilerime de şükranlarımı sunmak istiyorum. Aile bu toplumun temel taşıdır. Eğer aileye sahip çıkamazsak devlete, millete, bu topraklara sahip çıkamayız. O yüzden aileye sımsıkı sarılmamız lazım. Aile bizim en kutsal değerimizdir. Oysa çağdaş dünyada hayatımıza giren sosyal medyayla, diğer iletişim araçlarıyla ilk etapta aileyi tahrip etmeye çalışmaktadırlar. O yüzden ailenin değerini bilip onu muhafaza etmemiz lazım. O yüzden çocuklarımızı çok iyi yetiştirip, dini ve milli değerleri, güzel hasletleri onlara öğretip geleceğe hazırlamamız lazım.” dedi.
Konuşmaların ardından ilahi grubu ve sinevizyon gösterisiyle devam eden program, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç’in ‘’Peygamberimiz ve Aile’’ konulu konferansının ardından son buldu.
İl protokolü ve vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, misafirlere Peygamber Efendimizi simgeleyen kırmızı güller verdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.