Vali Doğan, Samandağ Sahilinde İncelemelerde Bulundu « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 06:01

Vali Doğan, Samandağ Sahilinde İncelemelerde Bulundu

Vali Doğan, Samandağ Sahilinde İncelemelerde Bulundu
Son Güncelleme :

07 Eylül 2021 - 10:14

Bu Haber 0 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Samandağ İlçemizde bulunan Sahil şeridinde görülen petrol atıkları nedeniyle kıyı boyunca incelemelerde bulundu.
Vali Doğan, Çevlik Sahilinde fuel oil’in görüldüğü bölgelerde incelemelerde bulundu. Sızıntının nedenin Suriye’de bulunan elektrik santralindeki fuel oil deposundan oluşan sızıntı nedeniyle gerçekleştiğini belirten Vali Doğan, burada yaptığı basın açıklamasında “Suriye basınından öğrendiğimiz bilgilere göre, Suriye sınırımıza 107 kilometre mesafedeki bir elektrik santralinde bulunan fuel oil deposundan yaklaşık 1 hafta önce sızıntı meydana gelmiş, deponun 15 bin metreküp kapasitesinin olduğunu ancak depodan ne kadar sızıntı olduğuna dair kesin bir bilgimiz yoktur. Sızan fuel oil’in büyük çoğunluğunun Suriye kıyılarına tekrar ulaşmış ve Suriye kıyılarında temizlik çalışmaları yürütülmektedir. Tabi açık denize sızan bu fuel oil öncelikli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kara sularına doğru ilerledi. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğümüze bağlı Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi, Seyit Onbaşı Atık Toplama Gemisi ve yine bu gemilere benzer donanıma sahip toplam 6 gemiyle birlikte açık denizlerde de temizlik çalışması yürütülmektedir. Tabi deniz şartları gereği birtakım atıklar da bizim sahillerimize doğru gelmiş bulunmaktadır. Bunlar çok küçük, metal para büyüklüğündeki parçacıklar. Sahilde görevli arkadaşlarımız bu parçacıkları topluyorlar. Hem denizden hem karadan müdahalemiz devam ediyor. Bu gemilerin temizlikte kullanacağı materyaller dün İskenderun Limanı’na ulaştı. 11 konteynerle gelen bu materyaller hem mevcut denizdeki gemilerimiz hem de bu gemilere ilave gelecek gemilerimiz tarafından da kullanılacak. Bütün tedbirleri alıyoruz. Devletimizin tüm imkanlarıyla buradayız. Bu kirliliği önlemek için büyük gayret gösteriyoruz. Ancak olayın çapını göz önüne aldığımızda ciddi bir kirliliğin olmadığını yapılan çalışmalarda görmüş olduk. Tedbirlerimiz bu olay neticelenene kadar devam edecektir” dedi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan’a incelemelerde, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve ilgili kurum yetkilileri eşlik etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.