Vali Doğan’ın 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Mesajı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Eylül 2021 - 14:58

Vali Doğan’ın 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Mesajı

Vali Doğan’ın 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Mesajı
Son Güncelleme :

11 Mart 2021 - 18:31

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü  dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan mesajında şu ifadelere yer verdi: 
“Devletimizin ve milletimizin bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan ve kalbi istiklal sevgisi ile dolu Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümünü kutluyoruz.
İstiklal Marşı, bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde milletimizin gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş mutabakat belgesidir.
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, bu eşsiz eseriyle Türk milletini vatan ve bayrak sevgisi, birlik, beraberlik ve milli değerler ekseninde buluşturarak zirveleştirmiştir.  Eşsiz eserinin her dizesinde Türk milletinin kahramanlığını, bağımsızlık düşüncesini görmekteyiz. Mehmet Akif, “ O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir, o günleri yaşamak lazım, o şiir artık benim değildir, o milletimindir.”  diyerek bu eşsiz eserini Aziz Türk milletine hediye etmiştir.
Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şekilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi, İstiklal Marşı yılı olarak ilan edilen 2021 ve sonrasında her zaman kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirerek yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, eşsiz vatanımızın semalarında ilelebet yankılanacaktır.
Bu vesile ile İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.