VALİ MASATLI: 350 BİN İNSANIMIZ GERİ DÖNDÜ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Mayıs 2024 - 21:55

VALİ MASATLI: 350 BİN İNSANIMIZ GERİ DÖNDÜ

VALİ MASATLI: 350 BİN İNSANIMIZ GERİ DÖNDÜ
Son Güncelleme :

13 Kasım 2023 - 17:08

Bu Haber 1 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Belen’de yapılan mahalle muhtarları toplantısına başkanlık yaptı. İlçe ziyaretlerini sürdüren Vali Masatlı, bu çerçevede Belen’i ziyaret etti.
Belen’de mahalle muhtarları ile bir araya gelen Masatlı, mahalle muhtarlardan mahallelerinde yaşanan sorunlarını dinledi.
Toplantıya Vali Yardımcıları, Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, Belediye Başkanı İbrahim Gül, ilçede hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile mahalle muhtarlarımız katıldı.
Kahramanmaraş Merkezli yaşanan depremler, sonucu en fazla yıkıma uğrayan ilimizde, yıkımın yaralarının sarılması için Valiliğimiz öncülüğünde belediyelerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile muhtarlarımızın çalışmalarıyla bugüne kadar gelindiği ve ilçe geneli neler yapıldığı, nelerin yapılıyor olduğu ve nelerin yapılacağı, toplantının ana gündemini oluşturdu.
BÜYÜK YOL KAT ETTİK
Toplantıda konuşan Vali Masatlı, “Bulunduğumuz coğrafyanın medeniyetler coğrafyası olduğunu ve bu coğrafyada daha önce de 7 kez büyük depremler yaşadığını ancak 6 Şubat depreminin öncekilerden çok daha büyük ve yıkıcı olduğunu” dile getirerek “6 Şubat ve sonrası depremlerde, 25 binden fazla can kaybımız oldu. Maddî hasarın boyutu ise oldukça büyüktür. Bu sürecin altından, ancak güçlü bir Devlet yönetiminin varlığıyla kalkılabileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Devletimiz, hızlı karar alma mekanizmalarını devreye sokarak ilimizin, her alanda eş zamanlı ayağa kalkabilmesi için her türlü imkan ve kabiliyet seferber edilerek yaralarımız sarılmaktadır. Bugün geldiğimiz nokta, bu istikamette büyük yol katteğimizi göstermektedir.” dedi.
ENKAZ KALDIRMA İŞLERİNDE SONA YAKLAŞILDI
İlimiz genelinde iyileştirme, ihya ve inşa çalışmaları kapsamında şu ana kadar yapılan faaliyetlerden bahseden Vali Masatlı, yıkılması ve enkazı kaldırılması gereken 267 bin bağımsız bölümden oluşan toplam 80 bin binanın, yıkım ve enkaz kaldırma işlerinde sona yaklaşıldığını belirtti. 297 bin hak sahibi vatandaşımızın olduğunu ve müşterek hak sahipliği düşüldüğünde bu sayının 240 bine indiğini belirterek 1970’den 6 Şubat’a kadar Ülkemiz genelinde meydana gelen tüm afetler sonucu ortaya çıkan hak sahipliği toplamının, ilimiz kadar etmediğini vurguladı. Afetin ilimize verdiği hasarın boyutunun ne denli büyük olduğunu ortaya koymak için bu verinin bile tek başına yettiğini ifade etti.
KALICI KONUTLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ
İlimiz genelinde yapılan çalışmalar içerisinde yer alan Konteyner kentler ve kalıcı konutlar hakkında da bilgi veren Masatlı, “Şu an itibarıyla Valilik olarak bizim yönettiğimiz, 50 bini aşkın konteynerimiz mevcut. Bunlarda kalan vatandaşlarımızın sayısı da 165 bine ulaştı. Kırsalda kalan vatandaşlarımıza da 12 bin konteyneri teslim ettik. Bunları da hesaba kattığımızda 210 bin insanımızın konteynerlerde barınmasını sağladık.” diyerek sözlerine şunları ekledi: “İlimizde bu zor süreçte ticari hayatın da sağlanması gerektiğini bildiğimizin için ilk günlerden itibaren prefabrik çarşılara da yoğunlaşarak onların yapımına başladık. Toplamda 6.283 adet planladığımız prefabrik iş yerlerinden 4258 adedini esnaf ve sanatkârlarımıza teslim ettik.”
350 BİN İNSANIMIZ GERİ DÖNDÜ
“Depremde her dört okul binasından birinin hasar gördüğünü ve buna rağmen okullarımızın açılışının yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirildiğini belirten Vali Masatlı, deprem öncesi 434 bin olan öğrenci sayısının haziranda 313 bine düştüğünü ve şu an 398 bine ulaştığını, aileler de katıldığında yaklaşık 350 bin insanımızın geri dönüşünün sağlanılmış olduğunun altını çizdi.
15 ADET KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE BAŞLANILDI
Kalıcı konutların yapılması noktasında Devletimizin uyguladığı TOKİ, Köy Evleri, Kentsel Dönüşüm ve Yerinde Dönüşüm yönteminin olduğunu dile getiren Masatlı, gelinen noktada istatistiki değerlerden bahsederek: “32.314 konutun TOKİ kapsamında yapımına devam edildiğini ve bu konutlardan 4-5 bin konutun 2023 Aralık sonuna kadar teslim alınacağını geri kalanın ise 2024 Temmuz- Ağustos gibi bitirileceğini söyledi. Bunun yanında 6847 köy evi ihalesinin yapıldığını ve 240 adedinin teslim edildiğini, 3.200 adedi işyeri toplamda 19.967 konuttan oluşan 2’si meydan 35’i konut projesi olmak üzere 37 kentsel dönüşüm projesinden 15 tanesine başlanıldığını,” dile getirdi.
HASTANE İHALELERİ HIZLA YAPILACAK
Vatandaşlarımızın kendi sorumluluğunda olan ve yeri uygun olması koşuluyla zemin etüdü, projelendirme ve yapı denetimi Devletimiz tarafından yapılacak olan Yerinde Dönüşüm için de 99 bin vatandaşımızın başvuruda bulunduğunu hatırlatan Vali Masatlı, ilimiz genelindeki yeni yapılan ve yapımı devam eden sağlık tesislerine de değinerek şunları söyledi: “Defne hastanemizin ameliyathaneleri tamamlandı ve tam kapasite hizmete açıldı. İskenderun Devlet Hastanesi’ni de on-on beş içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Antakya Devlet Hastanesi’nin yapımı hızla devam ediyor. Erzin, Payas ve Altınözü ilçelerimiz için de ihaleleri bitirdik, inşaat sürecine en kısa zamanda geçeceğiz.”
BELEN HÜKÜMET KONAĞININ TEMELİ ATILACAK
Belen Hükûmet Konağı’nın temelinin de aralık sonu ya da ocak başı gibi atılacağının müjdesini veren Vali Masatlı, Valilik binamızın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin küçük bir modelini oluşturduğu ve ihale aşamasında olduğu ve diğer ilçelerimizin hükûmet konaklarının yapımının devam ettiğini ve kurum kampüsleri oluşturarak Valiliğimize bağlı kurumların bir yerde olması sağlanacağını belirtti.
HAVALANINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Havaalanının yapımının devam ettiğini ve ikinci bir pisttin yapılacağını, Belen yoluna birkaç aya kadar başlanacağına, Hassa-Dörtyol tüneline başlandığını belirten Vali Masatlı, İlİmiz genelindeki küçük sanayi ve organize sanayi bölgeleriyle ilgili çalışmaların da hız kesmeden devam ettiğini, vurguladı.
Tüm bunlara ek olarak depremde zarar gören kültürel değerlerimizin; restorasyon, ihya ve inşa çalışmalarına devam edildiğini de hatırlatarak depremde arı, tavuk, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerimizin kayıplarının da Devletimiz tarafından karşılandığını da belirtti.
MUHTARLARA SESLENDİ
Muhtarlarımıza da özellikle seslenen Masatlı, “Sizlerle yüz yüze geldik ve yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı konuştuk. Yapacaklarımızı, süratle yapacağız. Sizlerden de gelen talep ve isteklerinizin notlarını alıp planlamalarımızı yapacağız. İnşallah daha güzel bir Belen’i hep birlikte inşa edeceğiz. Bu süre zarfında sizlerin de bize destek olarak çok çalışmanız gerekiyor. Birlik beraberlik içerisinde çalışıp ilimize ve vatanımıza en iyi hizmeti etmeliyiz” dedi.
MUHTARLAR TOPLANTIDA SÖZ ALDI
Vali Masatlı’nın yaptığı konuşmanın ardından, söz alan muhtarlarımız, sorumlu oldukları mahallelerindeki çalışmalardan bahsedip mahallelerinin eksiklikleri ve ihtiyaçlarının neler olduğunu dile getirdi. Daha sonra muhtarlarımızla soru cevap kısmına geçilerek ilgili müdürlükler, muhtarlarımızın sorularını cevapladı. Muhtarlarımızın talepleri not edildi.
Vali Masatlı, belirtilen istek ve talepleri ilgili kurumlara not ettirerek gerekli çalışmaların, bir an önce yapılıp konunun ivedilikle çözüme kavuşturulmasını istedi.
Toplantının çok verimli geçtiğini dile getiren muhtarlar, “Şu ana kadar yapılan hizmetler için Devletimize ve sizlere tüm içtenliğimizle teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.” dediler.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.