Vali Masatlı Reyhanlı’da Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı Gerçekleştirdi - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

2 Aralık 2023 - 14:06

Vali Masatlı Reyhanlı’da Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı Gerçekleştirdi

Vali Masatlı Reyhanlı’da Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı Gerçekleştirdi
Son Güncelleme :

02 Kasım 2023 - 14:35

Bu Haber 16 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Mustafa Masatlı Başkanlığında, Reyhanlı ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya Vali Yardımcıları, Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk, Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile mahalle muhtarları katıldı.
Asrın felaketini yaşadığımız 6 Şubat ve devamındaki depremlerin yıkımının görülmemiş boyutlarda olduğu ve en fazla hasara uğrayan ilimizde, yıkımın yaralarının sarılması için Devletimizin desteği Valiliğimiz öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile muhtarlarımızın çalışmalarıyla il genelinde ve ilçe bazlı yeniden ihya ve inşa çalışmalarımızda gelinen nokta ve yapılacak çalışmalar toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.
Toplantıda genel değerlendirmelerde bulunan ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Vali Masatlı, “Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında, yerel yönetimler ve muhtarlar kanalıyla tüm vatandaşlarımızın mevcuttan daha huzurlu, mutlu ve refah bakımından daha iyi noktalara gelmesi ve ortaya çıkan sorunlarına ivedi çözümler bulmak amaçlı dinamik bir yönetim sistemi olduğunu ve bunun içindir ki Devletimizin hızlı karar mekanizmalarıyla yüzyılların afeti sonucu, ilimizin gerek maddi gerekse manevi bakımdan aldığı yaraların daha kısa sürede sarılabilmesi münkün hâle gelmektedir. ” diyerek “Bu bakımdan muhtarlarımızın, ülkemizin en ücra yerlerinde Devletimizin gören gözü, duyan kulağı, şefkat yüzü ve halkımızın demokratik tercihiyle seçilmiş temsilcisi olması hasebiyle, Devletimizin imkan ve kabiliyeti dahilindeki hizmetleri, vatandaşlarımıza hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırmada önemli ve etki rol oynadığını, söyledi.
Vali Masatlı, yapılan çalışmaların hangi aşamaya geldiğine de değinerek; iyileşme sürecinde özellikle kalıcı konutların yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini ve sağlıklı, güvenli, depreme dirençli konutların da vatandaşlarımıza en kısa sürede teslim edilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini Kasım ayı itibariyle etap etap teslim edilmeye başlanacağını belirtti.
Bunlara ek olarak 15 ayrı noktada 19.718 adet konutun kentsel dönüşümünün devam ettiğini ve bu sayının yerinde dönüşümle 81.296’sı konut kalanının da dükkan olmak şartıyla 97.316 adet olduğuna işaret eden Vali Masatlı, “2024 Haziran ayına kadar da 60 bin konutu bitirmiş olacağız. Esnafımızın yaralarının bir an önce sarılarak ticaret hacminin artması için de şehrimizin potansiyel oluşturan noktalarına geçici iş yerleri yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.” diyerek şunları kaydetti: “Son 60 yıldan bu yana Ülkemizde yaşanan bütün afetleri dikkate aldığımızda, hak sahipliği bakımından bu afetteki hak sahipliği bugüne kadarki toplam hak sahipliğinden daha fazla. Bu da bizim ne kadar büyük bir afet ile mücadele ettiğimizin en büyük ispatıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, şehrimize geldiğinde durumun vahametinin büyüklüğünü gördüğünde, biz burayı; Devlet olarak ayağa kaldıracağız, kaldırmak için de tüm imkanlarımızı kullanarak ivedi bir şekilde Hatay’ımıza ve insanımıza yakışan her şeyi yapacağız, diyerek bir Devlet Adamlığının gerektirdiği kararlılığı ortaya koydu. Devletimizden aldığımız güç, cesaret ve destekle şehrimizi, eskisinden daha güçlü bir şehir yapmaya kararlıyız ve Devlet olarak buna muktediriz.”
Vali Masatlı, “İçişleri Bakanlığımızca fonlanan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca ihale süreci ve denetimi devam eden, tamamlandığında 20 km’lik su terfi hattına kavuşulacak olan proje kapsamında 2 su deposu ile Reyhanlı ilçemizin içme suyu bakımından büyük bir ihtiyacını karşılayacak. İlimizin eş zamanlı olarak her bakımdan kalkınması ve ayağa kalkması için tüm ekip arkadaşımızın sahada 7/24 esaslı çalışmalarına devam ettiğini ve Hatay’ımızın Devletimizin göz bebeği olduğunu ve imkanlarımızın şehrimizin için seferber edildi. Devletimiz, Hatay’ımızı tekrardan ayağa kaldıracak güce, inanca ve kararlılığa sahip, Reyhanlı ilçemizdeki muhtarlarımızın da bizlere destek olarak üzerine düşen sorumluluk bilinciyle çok çalışmaları gerekecek.”dedi.
Muhtarlarımız, söz alarak sorumlu oldukları mahallelerindeki çalışmalardan bahsedip mahallelerinin eksiklikleri ve ihtiyaçlarının neler olduğunu dile getirdi. Daha sonra muhtarlarımızla soru cevap kısmına geçilerek ilgili müdürlükler, muhtarlarımızın sorularını cevapladı. Muhtarlarımızın talepleri not edildi.
Vali Masatlı, belirtilen istek ve talepleri ilgili kurumlara not ettirerek gerekli çalışmaların, bir an önce yapılıp konunun ivedilikle çözüme kavuşturulmasını istedi.
Toplantının beklentilerinin üstünde çok verimli geçtiğini, vatandaşlarımızın, Devletimizle daha sağlıklı temas kurup iletişim imkanı bulabilmesi için bu toplantıların çok önemli ve faydalı olduğunu ve kendilerini rahatça ifade etme fırsatı bulduklarını dile getiren muhtarlarımız, “Şu ana kadar yapılan hizmetler için Devletimize ve sizlere tüm içtenliğimizle teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.” dediler.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.