Vali Topaca, ‘Gündem Özel Programı’na Konuk Oldu - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 05:51

Vali Topaca, ‘Gündem Özel Programı’na Konuk Oldu

Vali Topaca, ‘Gündem Özel Programı’na Konuk Oldu
Son Güncelleme :

05 Ağustos 2016 - 8:41

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valisi Ercan Topaca HRT Akdeniz’de yayınlanan Gündem Özel Programı’nda 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Canlı yayın konuğu olarak programa katılan Vali Topaca, ‘’Ben milletimize çok geçmiş olsun diyorum. Bu, devletimizin ve milletimizin birliğini bozmaya yönelik, başkalarının maşası olan bir örgüt tarafından organize edilmiş haince bir saldırıydı. Ben bu insanlara bizim askerimiz diyemiyorum. Türk asker böyle bir şey yapmaz. Türk askeri Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını düşünür. Ülkemizde her şey yolunda giderken böyle bir kalkışmayı yapmak için hiçbir sebep göremiyorum. Sorun dahi olsa kaynağı meşru yöntemlerle çözülür. Yasalarımız askere böyle bir görev vermiyor. Kamuoyunda şöyle bir algı var: Sanki bu hareket emir-komuta zinciri içerisinde olsaydı meşruymuş gibi bazılarının söylemlerini de duyuyorum. Bu da çok doğru bir şey değil. Bu hareket emir komuta zinciri içinde de olsa yine yasadışıdır yine herkesin karşı durması gereken bir harekettir. Askerin kendi başına böyle bir şey yapması kabul edilemez. Bu görev hükümetlerin görevidir, devletin yetkili kurumlarının görevidir. Bu ayrımı net bir şekilde yapmak lazım.’’ dedi.
-Bu, Dünya Demokrasi Tarihine Altın Harflerle Yazılacak Bir Harekettir-
Bu darbe girişiminin püskürtülmesinde büyük rol sahibi olan 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza şükranlarını sunduğunu belirten Vali Topaca, ‘’Bu olay, bizim demokrasimizin ne kadar güçlü olduğunu, vatandaşlarımızın milli iradeye sahip çıkma konusunda ne kadar bilinçli olduğunu çok net bir şekilde gösterdi. Burada milli iradeye sahip çıkılamamış olsaydı Türkiye belki 50 yıl geriye gidecekti. Bu yaranın açtığı tahribatı tamir etmek mümkün değildi. Halkımızın kendine güveni geldi. Böyle yasadışı saldırının halkın desteği olmadan yapılamayacağını tüm dünyaya göstermiş oldu. Belki bundan sonra etrafımızda birçok darbe girişimi olan ülkeye örnek olacağız. Onlar da bizden esinlenerek halkın iradesiyle devleti yönetme yetkisi bulunan kişilere karşı bu tür hareketleri yapanları engelleme konusunda bilinç oluşturacaktır. Bundan sonra Türkiye’de darbe dönemlerinin bir daha açılmamak üzere kapandığını düşünüyorum. Bu, dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak bir harekettir. Milletin hareketidir. Milletin birlikte ruh, gönül ve anlayış birliği içinde kendi iradesine sahip çıkma hareketidir.’’ dedi.
Hatay’ın Türkiye’de çok özel bir il olduğuna değinen Vali Topaca, ‘’ Hatay, tarihi ve kültürel birlikteliği itibariyle birçok inancın, mezhebin, kültürün ve ırkın bir arada olduğu bir kenttir. Burada milli iradeye yönelmiş olan bu yasadışı harekete karşı siyasal partiler başta olmak üzere milletin bütün unsurlarının, Hatay’ın bütün dinamiklerinin hepsinin bir araya gelip biz milli iradeye sahip çıkıyoruz demesi Türkiye için örnek bir harekettir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirmek istediği mitingin miniğini biz Hatay’da gerçekleştirmiş olduk. Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’nda yaptığım konuşmada birilerinin Hatay’ı karıştırmak için farklı gerekçeleri ileri sürerek fitne veya fesat oluşturabileceğini, bu hususta herkesin uyanık olması gerektiğini vatandaşlarımıza ilettim. Demokrasiye sahip çıkma günü aynı zamanda kaynaşma günüdür. Kentimizde bu anlamda çok güzel bir hava oluştu. Hatay’ın bütün renkleriyle milli iradeye sahip çıktığımızı göstererek Hatay’la ilgili değişik hesapları olanlara çok net bir mesaj vermiş olduk. ‘’ dedi.
Hatay’ın çok eski dönemlerden beri çok renkli bir kent olduğunu belirten Vali Topaca, ‘’Hatay birlikte yaşama kültürünü gösterme anlamında çok ciddi bir tecrübeye sahiptir. Yaptığımız mitingde bu ili temsil eden değerlerin ve kültürlerin temsilcileri oradaydı. Hep birlikte elimizde Türk Bayrakları ile marşlar söyleyerek ortak iradeyi gösterdik. Böyle bir birliktelik Hatay için çok normal, hiç yadırganmayan, birçok ülkede anlaşılamayan bir husustur. Farklı renkleri bir araya getirme konusunda Türkiye kadar, Hatay kadar hiçbir ülke başarılı değildir. Hangi dinden olursa olsun insanların inancını serbest bir şekilde yaşama konusunda Peygamber Efendimiz ile başlayan Hz. Ömer zamanında Kudüs’ün fethinde devam eden, daha sonra Selahattin Eyyubi’nin Kudüs’ü tekrar fethettiğinde benzer açıklamaların olduğu, İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet’in meşhur fermanı da dahil olmak üzere belki onlarca yüzlerce buna benzer metinlerimiz bulunaktadır. Diğer inançlara saygı göstermek, onların inançlarını özgürce yaşamalarını sağlamak İslam dininin bizlere emrettiği bir husustur. Dünyanın bu içinde bulunduğu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu yaklaşım bu yaklaşımdır.’’ dedi.
– Durduğumuz ve Tökezlediğimiz Anda Ayağa Kalkmamız Zor Olur-
Darbe teşebbüsü gerçekleşseydi ülkemizde çok ciddi bir çatışma ortamının olacağını dile getiren Vali Topaca, ‘’Bu darbeyi savunanlar, savunmayanlar, dışarıdan müdahale edenler hepsi bir çatışma ortamında olacaktı. Böyle bir ortamda devletin bütün kurumları çalışamaz, fonksiyonları yerine getiremez durumda olacaktı. Dolayısıyla etrafımızdaki Türkiye ile ilgili hesapları olan birçok devlet, birçok grup Türkiye’ye saldıracaktı. Türkiye’nin durmaya zamanı yok, durduğumuz ve tökezlediğimiz anda ayağa kalkmamız zor olur. Bu durumu hayal bile etmek istemiyorum. Çanakkale’de kazandığımız başarıyı, gelişmeyi hazmedemeyen birçok dost görünümlü ülkenin Türkiye ile ilgili hesapları olduğunu biliyoruz. Müttefik olduğumuzu düşündüğümüz birçok ülkenin gerçek niyetini bu darbe teşebbüsü sonrasında görmüş olduk.‘’ dedi.
Ülke olarak çok hızlı bir şekilde toparlandığımızı ifade eden Vali Topaca, ‘’Bu teşebbüs bize iyi bir şey gösterdi. İçimizdeki birçok haini tanımış olduk. içimizdeki irinleri attık ve ülke olarak gençleştik. Bu olay birkaç sene sonra olsaydı bu temizliği belki yapamayacaktık. Bugün bunun ortaya çıkması devletimizi hızla ilerletecektir. Hatay’da görevden uzaklaştırılan 1147 kamu görevlisi bulunmaktadır. Şu an gözaltında kamu görevlisi ve sivil vatandaş olmak üzere 155 kişi var. 22 tane askeri personel, 14 tane polis, 47 hakim ve savcı, Milli Eğitim’den 3 ve değişik kurumlarımızdan 58 kişi olmak üzere toplam 147 kişi tutuklanmıştır. 168 kişi adli kontrolle serbest bırakılmıştır. 24 kişi ise gözaltına alınıp herhangi bir suç unsuru tespit edilememiş ve serbest bırakılmıştır. 55 kişi de firardır, aranmaktadır. Bu sayılar şu an kesin değil, çalışmalarımız devam ediyor. Bunun değişik ayakları var, bunlar öyle gizli ve sinsi bir yapı ki hemen tespit etmek, hemen ortaya çıkarmak mümkün olmuyor. Kendilerini gizlemek için her türlü faaliyetin içerisine girdiklerini biliyoruz.’’ dedi.
Sınırların bir ülkenin namusu olduğunu belirten Vali Topaca, ‘’Sınırlar korunması gereken bir alandır. Suriye’deki iç savaş dolayısıyla hükümetimiz insani gerekçelerle açık sınır politikası uyguladı halen de bu politika devam etmektedir. Ama terör olayları dolayısıyla artık kontrollü bir sınırımız var. Sadece insan geçişleri değil ticari mahiyetteki petrol, canlı hayvan, sigara, uyuşturucu aklınıza gelebilecek her şey sınırdan kaçak yollarla geçiriliyor idi. Özellikle bunların kaçak olarak yurda sokulması devlet açısından ciddi bir kayıp demektir, onun ötesinde birileri haksız kazanç sağlamaktadır. O haksız kazanç üzerinden terör örgütleri veya suça meyilli kişiler ciddi bir kazanç elde ediyor. Bu da ülkemizin kamu düzenini bozucu etkilere sahiptir. Sınırı korumak devletin en önemli fonksiyonlarından biridir. Sınırları koruyamazsanız devlet olma gücünüzü kaybedersiniz. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak sınırlarımızı koruma konusunda kararlıyız. Vali olarak sınır konusunda çok hassasım. Kentimizin ve ülkemizin huzuru sınırın korunmasından geçmektedir. Sadece kara sınırını değil deniz ve hava sınırlarımızı radarlar sayesinde kontrol altında tutuyoruz. Vatandaşlarımızdan yolda, sokakta riskli bir kişi veya olayı gördükleri zaman 155, 156 veya 112 arayarak bizlere bildirmelerini özellikle rica ediyorum.’’ dedi.
Vali Topaca şöyle devam etti: ‘’Geleceğe umutla bakıyoruz, ülkemizin ve milletimizin geleceği her geçen gün yaşadığımız günlerden daha iyi olacaktır. Ekonomik, siyaset ve sosyal hayat inişli çıkışlıdır. İşin özüne bakıldığında Türkiye’nin geleceği çok aydınlıktır. Bu genel fotoğrafın içinde Hatay’ın da geleceğinin çok aydınlık olduğunu görüyorum. Bu kent yüzlerce yıldır ticaretin çok iyi yapıldığı bir kenttir, önümüzdeki dönemde komşularımızda barış sağlandığı zaman, oraların imarı ve ihtiyaçlarının karşılanma durumu başladığında Hatay ekonomisi daha da canlanacaktır. Birçok insanımızın Arapça bilmesi de bu ticaret faaliyetlerini geliştirmek için bir avantajdır.’’
Vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve mutluluk dilediğini belirten Vali Topaca kimsenin bir umutsuzluk, güvensizlik içerisinde olmaması gerektiğini, her türlü kötü propagandaya rağmen ülke ve millet olarak iyi işler yapacağımıza, dünyaya faydalı olacağımıza inandığını ifade etti.
02

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.