Vekil Tokdemir’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi “HAVUÇ TARIMI YOK OLUYOR!” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Ocak 2021 - 16:28

Vekil Tokdemir’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi “HAVUÇ TARIMI YOK OLUYOR!”

Vekil Tokdemir’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi “HAVUÇ TARIMI YOK OLUYOR!”
Son Güncelleme :

08 Ocak 2021 - 10:14

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, havuç üreticisinin maliyetleri artık karşılayamadıklarını söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle soru önergesinde bulunan Vekil Tokdemir, süreç böyle havuç tarımının biteceğini ifade etti. Vekil Tokdemir açıklamasında, “Havucun en önemli merkezlerinden biri olan Türkiye’de havuç denildiğinde aklımıza 3 bölge geliyor. Konya-Kaşınhanı, Ankara- Beypazarı ve Hatay-Amik Ovası bu üç merkez, ülke içi üretimin neredeyse tamamını üstleniyor. Her bölgenin kendine has dinamikleri var. Ancak hepsinin derdi ortak. Artan girdi maliyetlerini artık karşılayamıyor olmaları havuç üreticilerin durumu böyle giderse havuç tarımı biter. İhracattaki sorunların etkisiyle düşen havuç fiyatlarında iyice işin tuzu biberi oluyor. İhracata yönelik üretimin ön plana çıktığı Konya- Kaşınhanı’da siyasi iklimin başı çektiği sebepler son dönemde dış pazara ulaşım yollarını tıkıyor. 2019 yılında neredeyse hiç ihracat yapmayan, yapsa da parasını alamayan üreticilerin umudu bu sezonda da kırıldı” ifadelerine yer verdi.
“HAVUÇ ÜRETİMİNE DESTEK VERMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”
CHP’li Vekil Tokdemir verdiği soru önergesinde, “Havuç üreticisinin en önemli girdisi elektrik, Bakanlık olarak üreticilerin kendi elektriğini sağlayacak projeler geliştirme konusunda bir çalışma söz konusu mudur? Elektrik faturalarının aşırı yüksek olmasına rağmen havuç üreticisine destek verilmiyor. Bakanlık olarak havuç üreticisine destek vermeyi düşünüyor musunuz? Hatay Amik Ovası’nda da durum farklı değil. Bölgede üreticilerin en önemli girdileri elektrik, tohum, gübre ve havuç üretiminin her yıl aynı arazide yapılmayıp farklı arazilerde yapılmasından dolayı tarla kirasıdır. Girdilerin yüksek olması nedeniyle havuç üreticimize Bakanlık olarak her hangi bir destek verme hususunda bir çalışmanız var mıdır?” sorularında bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.