VERGİLER VATANDAŞLARI ZOR DURUMA DÜŞÜRÜYOR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 06:34

VERGİLER VATANDAŞLARI ZOR DURUMA DÜŞÜRÜYOR

VERGİLER VATANDAŞLARI ZOR DURUMA DÜŞÜRÜYOR
Son Güncelleme :

27 Haziran 2022 - 19:53

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin Akaryakıt, LPG, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçeçekler’den alınan vergiler konusunda konusunda açıklamalar yaparak; ”Akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerindeki ağır vergiler vatandaşların belini bükmeye devam ediyor.” dedi.
Vekil Şahin açıklamasında; ” Sektörlerdeki vergi kayıplarına yönelik bir kanun yapıldı. Kanuna göre, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğiyle doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla petrol ve LPG piyasasında olan şirketler için teminat verme zorunluluğu getirildi. Bir şirketin 7-8 tane faaliyet alanı varsa bunun içinden sadece biri akaryakıt firması olabiliyor.” diye konuştu.
Akaryakıt teminat mektubuna değinen Şahin; ”Akaryakıta verilecek teminat mektubunda tüm faaliyet alanlarının satışının isabet eden oranda teminat alınması, zaten kar marjları düşen, oldukça büyük sorunlar yaşayan sektörü işlemez hale getirecektir. Üzerlerine teminat mektubu komisyon ve teminat mektubu kullanma limitini de düşürerek, ticari faaliyet yapmalarını engelleyecektir.” şeklinde konuştu.
Kanun düzenlemelerinin yerine getirilmediğini söyleyen Şahin; ”5015 sayılı kanun ile 5370 sayılı kanun kapsamında lisansa tabi faaliyetlerde bulunanlara ilişkin bulunan bu uygulama, bu kanunlar kapsamı dışında iştigal konularından dolayı meydana gelen satış hasılatlarına uygulanması hem vergi hukukuna hem de Anayasal ilkelere aykırı olduğu ortadadır.” ifadelerini kullandı.
AKP’yi eleştiren Şahin; ”AKP’nin batırdığı ekonomi ortamında mükellefler nezdindeki finansal yüklerin oldukça arttığı bir ortamda, bu tür daraltıcı uygulamalar hatalıdır. Derhal bu uygulamadan vazgeçilmelidir.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.