Yayman: “Whatsapp’la gündeme gelen veri paylaşımını doğru bulmuyoruz” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

31 Temmuz 2021 - 04:00

Yayman: “Whatsapp’la gündeme gelen veri paylaşımını doğru bulmuyoruz”

Yayman: “Whatsapp’la  gündeme gelen veri paylaşımını doğru bulmuyoruz”
Son Güncelleme :

14 Ocak 2021 - 18:13

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Whatsapp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz” dedi.
Yayman, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, ortak açıklamayı okudu. Yayman, Dijital Mecralar Komisyonu olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, ortak açıklamayı okudu.
Yayman şunları kaydetti: “Son günlerde Whatsapp’ın gizlilik politikasını değiştirme ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler nedeniyle Dijital Mecralar Komisyonu olarak bugün TBMM’de bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda veri güvenliği, big data dediğimiz büyük veri, dijital okur yazarlık, dijital göç, ulus aşırılaşan dijital yapılar kavramları çerçevesinde komisyonumuz önemi değerlendirmelerde ve mütealalarda bulundu. Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’mızca güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, şeffaf bilgilendirme, sağlıklı bilgi akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz.
Bu bağlamda Whatsapp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Mevcut gelişmeler, ülkemizde yazılım, teknoloji ve siber güvenlik konusunda çalışmalar yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Toplantımızda alınan karar gereği TBMM Genel Kurulu’nun faaliyetlerine başlayacağı hafta itibariyle konunun paydaşlarını; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknoloji kurumu (BTK), mesajlaşma ve sosyal medya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları komisyonumuza davet edilecektir.
Toplantılar süresince konuyla ilgili yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler şeffaf bir şekilde Dijital Mecralar Komisyonu tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır. Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca; mevcut yasal çerçevenin vatandaşlarımıza tanıdığı hakların ihlal edilip edilmediğine yönelik yaptığı çalışmaları dikkatle izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak üzere bireylerin dijital mecralara ait hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takipçisi olacağız.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.