Yayman’dan Dijital Diplomasi Vurgusu « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

12 Mayıs 2021 - 21:25

Yayman’dan Dijital Diplomasi Vurgusu

Yayman’dan Dijital Diplomasi Vurgusu
Son Güncelleme :

22 Aralık 2020 - 9:41

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, komisyon başkanlık divanı üyeleri AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Düzenlediği basın toplantısında Milletvekili Yayman, Youtube’un Türkiye’de temsilcilik açma kararını resmen duyurmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Dijital çağın başlangıcında komisyonun, dijital diplomasiye ve yoğun çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Yayman: “Komisyonumuz asla bir yasaklama komisyonu değildir. Komisyonumuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mevcut yasal mevzuatı, hukuk çerçevesinde konuları takip eden bir komisyondur” diye belirtti.
Sosyal ağ sağlayıcıların etkinliğinin dünya çapında artması üzerine bu mecraların hukuki statüsü ve yasal mevzuatlarına ilişkin parlamentoların çalışmalar yürütmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını dile getiren Yayman, TBMM bünyesinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasının bir örneklik teşkil ettiğinin altını çizdi.
İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma yükümlülüğü getirildiğini anımsatan Yayman, “Bu düzenleme doğrultusunda ülkemizde milyonlarca kullanıcısı olan Youtube’un temsilci atayacağını duyurmasını komisyon başkanlık divanı olarak memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Youtube’un bu kararının, diğer sosyal ağ sağlayıcılarına da örnek olacağını umuyoruz. Bu bağlamda komisyon olarak sosyal ağ sağlayıcılarının ülkemizde temsilci atayarak hukuki ve mali muhataplık oluşturması hususun takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.
Yayman, sosyal ağ sağlayıcılarının Fransa, Almanya ve Kanada’da geliştirdiği hukuksal ve kurumsal ilişkinin Türkiye’de de kurulmasını arzu ettiklerini belirtti. Türkiye’nin Facebook ve Twitter kullanıcı sayısı açısından dünyada ilk 10 ülke içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Yayman, bu rakamların dahi bir muhataplık ilişkisinin acilen kurulması yönünde veri ortaya koyduğunu ifade etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.