YENİŞEHİR GÖLÜ NASIL KURTULUR… « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Ekim 2021 - 13:18

YENİŞEHİR GÖLÜ NASIL KURTULUR…

YENİŞEHİR GÖLÜ NASIL KURTULUR…
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2019 - 8:57

Bu Haber 52 kez okunmuştur.
reklam

Turizm Bakanlığı tarafından Milli Park ilan edilirse kurtulur, peki ilan edilir mi? Edilir, Yenişehir gölü milli parkın olması için gereken koşulları taşıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün sayfasındaki milli park tanımı şöyle; Bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.
Gala gölü- Edirne, Yumurtalık lağünü –Adana, Karagöl- Artvin vb. gibi Milli park ilan edilen ve bakanlıkça koruma altına alınan ülkemizde kırk dört adet milli park bulunmaktadır.
Ülkemizin dört bir yanında bulunan güzellikler milli park olmayı hak ediyorlar ama iş biraz da siyasetle alakalı gözüküyor.
Yanı başımızda bulunan Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı gölü için Kırıkhan’lı siyasiler yoğun bir kulisin içerisindeler, göl için birçok girişimde bulunuyorlar, büyük bir ihtimalle amaç milli park ilan ettirmek.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce geçen yıl ‘’ Ulusal öneme Haiz Sulak Alan’’ olarak tescillenen göl yapılacak olan çevre düzenlemelerin ardından da turizme açılacak.
Ayrıca Hatay’da düzenlenecek olan EXPO 2021 organizasyonunda da ziyaret edilecek yerler arasında bulunmakta.
Tabi ki Gölbaşı gölü de turizme kazandırılmalıdır ama sizlere sormak istiyorum öncelik Yenişehir gölünde mi olmalı yoksa Gölbaşında mı!
SAYGILARIMLA…
A. HÜSEYİN ABAY

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.