YERLİ MALI KULLANMAK VATANDAŞLIK GÖREVİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 08:46

YERLİ MALI KULLANMAK VATANDAŞLIK GÖREVİ

YERLİ MALI KULLANMAK VATANDAŞLIK GÖREVİ
Son Güncelleme :

18 Aralık 2018 - 9:28

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yerli malı kullanmanın ekonomik kalkınma için önemi birinci sırada olduğunu söyledi.
Yerli Malı kullanmak vatandaşlık görevidir diyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti: “Yerli üretim logolu ürünler de bu amaca hizmet eden en güzel uygulama oldu. Bu yüzden alışverişte öncelikle tercih edilmesi gereken şey üzerinde yerli üretim logosu bulunan ürünlerin alınması. Bununla birlikte israftan kaçınmak da bu haftanın önemini kavramaktan geçiyor. Evimizde işimizde hiçbir zaman israf etmemek, gereksiz ürün almamak, suyu elektriği gereksiz yere harcamamak gibi davranışları alışkanlık haline getirmeliyiz. En önemlisi de tutum, yatırım ve yerli malı kullanmayı senede bir gün ya da bir hafta değil her gün hatırlamalıyız.
Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın ülkemiz için önemi çok büyük. Yerli ve milli olma yolunda başarılı ve hızlı şekilde ilerlerken, kendi aracımızı ürettiysek, birçok sektörde ihracatımız ithalatımızı geçtiyse bu büyük bir başarıdır tabii ki ama asla yeterli değildir. Yerli üretim logolu ürün almanın yanında evimizde, işyerimizde, kurumlarda tasarruflu davranmak ile desteklenmelidir. Gereksiz yere gıda israfı, elektrik, su gibi enerji ve doğal kaynakların israfı, ihtiyaçtan fazla alışveriş gibi davranışlardan da kaçınmalıyız. Bu haftanın önemini iyi kavramalıyız. Tasarruf yapmak, yerli ürün kullanmak, israftan kaçınmak gibi davranışları alışkanlık haline getirmeliyiz. Bunu önce kendimizden başlayarak yaparsak yeni nesillere sadece öğüt vermek yerine güzel bir davranış da kazandırmış oluruz.
Günde 5 milyonun üzerinde ekmek çöpe gidiyor. Ya da işimiz bitince kapatmadığımız elektrik, su faturaları sonrasında kullanmadığımız halde ödediğimiz faturalara dönüşüyor. İki ayakkabımız varken üçüncüsünü almak cebimizden fazla para çıkmasına, evde gereksiz yere yer işgal etmesine neden oluyor. Yerli olmak tutumlu davranarak israf etmekten kaçarak gerçekleşir. Yalnızca yılın bir haftasında yerli malı kullanmak hiçbir işe yaramaz. Yılın her günü bunu önceliğimiz haline getirmeli ve hatırlamalıyız. Gereksiz olan her türlü harcamadan uzak durmalı ve israfla her alanda mücadele etmeliyiz. Devamlı ithal ve yabancı ürün alma trendinden vazgeçmeliyiz. Paramız yurtdışına çıkmasındansa içeride kendi ekonomimizin çarkında dönmeli.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.