ZAFERİN 94. YILDÖNÜMÜ REYHANLI’DA TÖRENLERLE KUTLANDI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

17 Haziran 2021 - 07:20

ZAFERİN 94. YILDÖNÜMÜ REYHANLI’DA TÖRENLERLE KUTLANDI

ZAFERİN 94. YILDÖNÜMÜ REYHANLI’DA TÖRENLERLE KUTLANDI
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2016 - 14:26

Bu Haber 11 kez okunmuştur.
reklam

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü Reyhanlı ilçesinde de törenlerle kutlandı.
Reyhanlı Belediyesi önünde düzenlenen törende, Kaymakam Vekili Hatay Vali Yardımcısı Mehmet Eriş, Garnizon Komutanı vekili Piyade Yüzbaşı Özgür Çet, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu,
Günün anlam ve önemini belirten konuşmada Piyade Teğmen Salih Demirtaş şunları söyledi, “Bugün kahraman milletimizin bağrından çıkmış, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen, dünya harp tarihine altın harflerle yazılan, Türkiye Cumhuriyetinin yeniden doğuşunu tüm dünyaya ilan eden, Kurtuluş Savaşımızın kesin sonucunun alındığı, Büyük Zafer’in 94’üncü yılını kutlamanın, kıvanç ve mutluluğu içindeyiz.
Türk Kurtuluş Savaşı, her şeyin bittiği bir dönemde, aziz Türk Milleti ve onun ordusunun şahlanışı ile, zamanın en güçlü devletlerine karşı kazanılan, onurlu, kararlı ve eşsiz bir zaferdir.
Kurtuluş Savaşı, Mehmetçiğe mermi taşıyan, eliflerin zaferidir. Boğazı kurumuş Mehmetçiğe, soğuk ayran koyan, avuç avuç Allah’a dua eden, “git uğurlar olsun oğul” diyen, anaların zaferidir. Cephede beş dakika sonra şehadete ereceğini bilen, Allah Allah ! nidaları ile taarruz eden “Vatan Sağolsun” diyerek ölüme koşan, Mehmetçiğin zaferidir. Kanlıkta bir ay gibi doğan, dünyaya meydan okuyan, Mustafa Kemal’in zaferidir.
Bu zafer, Türkün, Kürdün, Lazın, Çerkesin kanlarının, aynı dereye aktığı, ortak zaferdir. Bu zafer, Edirne’den Kars’a, hepimizin zaferidir.
30 Ağustos, bir devrin kapandığı, bir milletin uyandığı ve hayallerin, hakikat olduğu tarihtir. Biz bugünü, Sakarya’nın suyunu içerek, Dumlupınar topraklarını tırnaklarımızla eşerek, şerefi bulunan, süngülerimizle kazandık.
Bu zafer, ufacık ellerini göklere uzatarak, “babam!” diye, haykıran yetimlerin, şehitlerin ve gazilerin, kısacası tüm milletin zaferidir, hepimizin hakkı ve hissesi bulunmaktadır.
30 Ağustos zaferi, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, tüm imkansızlıklara rağmen yüce milletimizin sarsılmaz azmi ile kazanılmıştır. Hamuru vatan aşkı ve bağımsızlık tutkusu ile mayalanmış milletimizin, hiçbir güç karşısında boyun eğmeyeceğini bilen Ulu Önder Atatürk, ulusun bağrından çıkan Türk Ordusu ile birlikte, harp tarihine altın harflerle yazılacak eşsiz bir zafer kazanmıştır.
Türk Ordusunu diğer ülkelerin ordusundan ayıran niteliği ayrıca belirtmek isterim. Ordular temelde ve genelde gücünü silahtan alır. Bir tek Türk Ordusu vardır ki, gücünün kaynağını, milletin güven ve sevgisinden, yüreğinden alır. Türk ordusunun bu niteliği, Türkiye Cumhuriyeti kuruluş süresince tarihsel ve sosyal olarak biçimlenen kopmaz bağlarla perçinlenmiştir. Bizlere düşen görev bu bağı korumak ve daha da güçlendirmektir. Türk askeri her şeyden önce Türk Milletinin namus ve şerefini, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumakla görevli olduğunun bilincindedir. Vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye de hazırdır.
Şair Mithat Cemal Kutay,
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır,
Diyerek vatan ve millet uğruna ölmedikçe, zaferin kazanılamayacağını belirtmektedir.
Bu topraklar için, geçmişte ve bugün de canlarını veren Ey ! Kahraman şehitlerimiz, sizleri ve yazdığınız destanları kalbimize gömdük, sizlerin evlatları ve torunları olmaktan mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Biliniz ki, sizlerin her bir karışını kanlarınızla suladığınız bu kutsal vatan topraklarının canımız pahasına yılmaz bekçileri olacağız. Tarihte olduğu gibi yine bu toprakları hainlere asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz. Ruhunuz şad olsun !”
Daha sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.
Tören öğretmen evinde tebriklerin kabulü ile sona erdi.
Törenlere, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Emniyet Müdürü Mustafa Özkan, askerler, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı.
(Haber Merkezi)
DSC_0428DSC_0429DSC_0432DSC_0439DSC_0446DSC_0449DSC_0442DSC_0451

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.