Zaroğlu, “Reyhanlı’nın Değerlerini Ön Plana Çıkartacağız” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 06:37

Zaroğlu, “Reyhanlı’nın Değerlerini Ön Plana Çıkartacağız”

Zaroğlu, “Reyhanlı’nın Değerlerini Ön Plana Çıkartacağız”
Son Güncelleme :

10 Haziran 2016 - 12:09

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Ramazan Ayının ilk iftar yemeği, MKYK görevine seçilen AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi onuruna Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası tarafından verildi.
TSO Başkanı Necmettin Zaroğlu AK Parti MKYK Üyeliğine seçilen Milletvekili Fevzi Şanverdi’ye bu görevinde de başarılar diledi. Zaroğlu, “Görevim süresince üyelerimizle iç içe olmaya ve sorunlarına çözüm üretmeye çalıştım. Göreve gelmeden önce de üzerinde durduğumuz üyelerimize daha iyi hizmet sunmak için yeni hizmet binamızın biran önce yapılması için ben ve arkadaşlarım büyük bir uğraş vererek binamızın ihalesinin yapılmasını sağladık ve şu anda kaba inşaatı biten hizmet binamızın ince işleri devam etmektedir. İlk olarak Antakya yolu üzerinde 2500 metre kare arsa alımı gerçekleştirdik ama yapılan çalışmalar ve değerli büyüklerimizin destekleriyle eski askeri lojman olarak kullanılan ve şehir merkezinde bulunan 1079 metre kare parseli tüm kullanım hakkı üzerimizde olmak üzere otuz yıllığına Maliye Bakanlığından cüzi bir miktar kiralama yolu ile odamıza kazandırdık. Şuanda inşaatı devam eden alanda 2400 metre kare kullanım alanlı ve 5 katlı, içerisinde aynı zamanda çok amaçlı bir toplantı salonu da olan yeni hizmet binamız kısa bir süre sonra kullanıma hazır hale gelecektir” dedi.
Zaroğlu daha sonra şöyle konuştu;
“Komşu ülkede yaşanan savaş nedeniyle özellikle yabancı sermayeli bankaların ve özel bankaların birçoğu yatırımcılarımıza kredi vermekte zorluklar çıkarmaktadır. Bu noktada başta Siyasi idareye, Valilik, Büyük Şehir Belediyesine ve İlimizin dinamikleri olan Sivil Toplum Kuruluşlarına çok önemli görevler düşmektedir. Reyhanlımızın değerlerini ön plana çıkarıp, başta sanayi ve turizm olmak üzere bütün değerlerimizi tanıtmaya, ilimiz üzerindeki olumsuz algıyı ortadan kaldırmalıyız. Savaşlarla değil barış ve kardeşlik diyarı Reyhanlı’yı en güzel şekilde tanıtmalıyız ve özelikle hükümetten ihracatçı firmalara ek teşvikler sağlanmalı, özellikle Suriye’de yatırım yapan ve faaliyetlerine devam edemeyen firmaların zararlarının belirlenerek Vergi, SGK, KDV gibi alanlarda avantaj sağlanması, kısa vadede bir çözüm sağlayabilir.”
TİCARET BORSASI BAŞKANI KARACA, çiftçilerin sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek , “Elektrik bedellerinin ödenmesinin eskisi gibi olmasını talep ediyoruz yani mahsulden mahsule. Her ay ödemede sıkıntı çekiyoruz” dedi.
BELEDİYE BAŞKANI ŞANVERDİ ise, Reyhanlımızda ulaştırma sektörü önemli bir alan olduğu için şu anda ulaştırma sektörü gerçekten mağdur bir durumda, bununla ilgili Ankara’da farklı önlemler alınabilir diye düşünüyoruz. Yani vergiden tutun sosyal sigortalarla ilgili muafiyet olsun farklı hizmetler yapılabilir. Biz Reyhanlı’ya şu anda hizmetlere devam ediyoruz. Devlet hastanemizin projesi bitti. Eylül ayı içerisinde temel atmayı hep beraber yapacağız, inşaatımıza başlayacağız. 2016 yılı içerisinde emniyet müdürlüğü binamızın çalışmasını başlatacağız. TOKİ inşaatımızda 3. etabı başlattık. 400 gün içerisinde bu inşaatımızı bitireceğiz. Reyhanlı belediyesi olarak oto galeri ile ilgili bir projemiz var. Bunun yanı sıra sosyal tesislerimizle ilgili birkaç projemiz, Küçük sanayi sitesi ile ilgili üzerimize düşeni yaptık projeside bitti, inşaat ihalesi de yapılırsa eğer küçük sanayi sitemizin hizmetine kavuşacağız” diye konuştu.
MİLLETVEKİLİ ŞANVERDİ ise yaptığı çalışmaları anlatarak konuşmasında; “Yükümüzün ağırlığını biliyoruz ama bugün nasıl birlik ve beraberlik içerisinde geldiysek inşallah bundan sonrada birlik ve beraberlik içerisinde bu ağır yükün altından hep beraber kalkacağız. Bu görevin bana tevdi edilmesinin sebeplerinden biride sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın sizlere olan muhabbetleri, sizlere olan sevgilerinin bir eseridir. bu kutsal yolculukta başta Hatay’ımıza, ülkemize ve gönül coğrafyamıza hizmetlerde bulunmayı rabbim nasip etsin inşallah. Değerli kardeşlerim 2002 yılından bugüne kadar AK Parti iktidarıyla birçok en’lere ve ilk’lere imza attık. Elhamdülillah her alanda Hatay’ımızı hizmetlerden eksik bırakmadık özellikle Reyhanlı ve Kumlu’da olmak üzere birçok hizmeti sizlerin ayağınıza getirdik. Yeterlimi? Elbette değil. Yaptıklarımız var yapacaklarımız var. İsteklerimiz olacak taleplerimiz olacak. Malumunuz o ki istek ve taleplerin bittiği noktada emin olun ki hayat biter.
Ama Allah’a hamd olsun ben 2007 yılında milletvekili seçildiğimde ova insanları şunu söylerlerdi, sayın vekilim şu Reyhanlı Barajını bir başlat bitimiyle beraber senin heykelini dikeceğiz demişlerdi. Biz 23. Dönemde bu barajımızın temelini attırdık, inşallahta bitimi bize nasip olacak ve Allah’ın izniyle bunun bitmesini hayır dualarımızla birlikte izleyeceğiz. Bununla ilgili süreç son derece hızlı bir şekilde yürüyor. Barajımızın bitmesi noktasında emin olun ki parasal hiçbir problemimiz yok. İnşallah 2017’nin Şubat ayından sonra bu barajımız su toplamaya başlayacak. Geri kalan ek projelerinde ihaleleri yapılıyor ve dediğim gibi 2017 itibari ile 2018 yılında bu çiftçilerimiz Reyhanlı Barajının suyundan istifade etmiş olacaklar. Neticesinde de az önce başkanlarımızın ifade ettiği bu elektrik zulmünden de kurtulmuş olacağız. Şu anda alacağımız her tedbir emin olun bir pansuman niteliğinde tedbir olacaktır. Kesin ve kalıcı çözüm bu barajımızı bitirip çiftçilerimizin istifadesine sunmak olacak.Hatay’da şu anda 2 tane Fen lisesi var 3. Fen lisesini Reyhanlı’ya kazandırıyorum buda sizlere hayırlı olsun. Ayrıca Reyhanlı’ya 4 yıllık bir Fakülteyi kazandırmak için altyapımız hazır bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor YÖK’e gidip en kısa zamanda Reyhanlı’ya 4 yıllık Fakülteyi kazandırmanın sizlere sözünü veriyorum.
Başkanlarım, nakliyeci ve çiftçi kardeşlerimizin bir takım sıkıntılarından bahsettiler. Nakliyecilerimizin maliyetini minimize etmek için her türlü yola başvurduk hala çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ilk MKYK toplantımızda şu anda bizim çiftçilerimizin çektiği sıkıntıları yakinen de bilenlerdenim. Acaba bu kardeşlerimizle ilgili olarak neler yapabiliriz. Hangi teşvikleri kazandırabiliriz sizlere bununla ilgili olarak zaten başkanlarımında yazılı taleplerini aldıktan sonra bir sonraki MKYK toplantısının gündemine getirecem ve ben bunun üzerinde çalışacağımdan endişeniz olmasın. Tabi siyaset ince uzun bir yol bu yola sizlerle beraber çıktık inşallah bundan sonrada beraber devam edeceğiz. Eksizlerimiz artılarımız olmuştur ama emin olunki Reyhanlı eski Reyhanlı değil. Yarında bugünkü Reyhanlı olmayacak. Biz gecemizi gündüzümüze katacağız başta Reyhanlı ve kumlu olmak üzere Hatayımızın hakettiği bütün bu hizmetleri ayağınıza getirmek boynumuzun borcu. En üst makamda dertlerinizi sıkıntılarınızı iletmeye yardımcı olan bir kardeşiniz var. Üstlenmiş olduğumuz görev neticesinde de allahın izniyle ne gerekiyorsa bu aziz milletimiz bunları hakkediyor. Bunları ayağınıza getirmek için gecemizi gündüzümüzü ortaya koyacağız bu ovanın hiç hayalini kuramadığı projeleri ayağınıza getirmek benim boynumun borcu olacak kardeşlerim. Ben tekrar şahsıma verilen yemekten dolayı sizlere ve başkanlarımıza teşekkür ediyorum allah hepimizin yardımcısı olsun” şeklinde konuştu.
İftar Yemeğine Vali Muavini Mehmet Eriş, Kumlu Kaymakamı Adnan Karaosmanoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Kumlu Belediye Başkanı İbrahim Pac, Emniyet Müdürü Mustafa Özkan, Siyasi parti temsilcileri. Muhtarlar, Oda Başkanları, Çiftçiler ve Esnaflar katıldı.
(Haber Merkezi)
1 (2)2 (2)3456

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.