ZAROĞLU, “TARIM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLSİN” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ekim 2021 - 02:20

ZAROĞLU, “TARIM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

ZAROĞLU, “TARIM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLSİN”
Son Güncelleme :

05 Şubat 2019 - 10:14

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’da etkili olan şiddetli yağışların özellikle Amik Ovasında birçok ürünün telef olmasına neden olduğunu hatırlatan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu Hükümetin çiftçilerin sesine kulak vermesini ve yüksek girdi maliyetlerini aşağı çekmesini istedi.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu Amik ovasında tarım sektörünün sancılı dönem yaşadığını ve kentte etkili olan aşırı yağışlar nedeni ile ekili yüzbinlerce ürünün telef olduğunu söyledi.
FİYATLARIN DÜŞMESİNİ BEKLEMEK HAYALDİR
Amik Ovasında buğday ekim sahalarının yaklaşık yarısının taşkınlar nedeni ile telef olduğu bilgisini veren Başkan Zaroğlu “Türkiye’nin buğday ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir yerde olan Amik Ovasında üreticiler çok zor bir döneme girmişlerdir tahıl üretiminde kendi kendimize yeten bir konumda iken tarımda uygulanan tarım politikaları ile yıllar içerisinde buğday ithal eden ülke durumuna geldik Mazot fiyatı benzini geçti. Çiftçinin kullandığı mazotun fiyatı benzinden daha pahalı olursa, yaş sebze, meyve ve gıda fiyatları nasıl ucuzlayacak? Mazot, gübre, tohum, ilaç ve diğer girdilerde fiyat artarken, ürün fiyatlarının
düşmesini beklemek hayaldir” dedi.
ÇİFTÇİLERİN SESİNE KULAK VERİN
Hükümet yetkililerinin çiftçilerin sesine kulak vermelerini de isteyen Zaroğlu “Çiftçilerimizin sesine kulak verilmesi özellikle hükümetimizden istirham ediyorum. bu hasat döneminde yine üretici girdilerin çok yüksek olması ,kuraklık vs.. gibi nedenlerden dolayı mutsuz ve çaresiz olacaktır. Çukurova Amik ovası gün geçtikçe buğday ekim sahaları daralacak tüm tarım ürünlerinde ülkemiz telafisi mümkün olmayan bir yola girecektir, bunun için tarım politikaları tekrar gözden geçirilmeli üreticilerimiz korunmalıdır. Tarım sektörününde emek veren bütün Çiftçilerimize hayırlı hasatlar, hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.