Zeytincilikte verim düşüklüğü yaşanıyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

17 Haziran 2021 - 08:00

Zeytincilikte verim düşüklüğü yaşanıyor

Zeytincilikte verim düşüklüğü yaşanıyor
Son Güncelleme :

16 Ağustos 2016 - 9:32

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde zeytinciliğin geliştiği ancak bilinçsiz budama ve toplama nedeniyle verim düşüklüğü yaşandığı belirtildi.
Reyhanlı’da 16 bin dekarlık alanda 474 bin adet zeytin ağacı bulunduğu ve yüzde 95 oranında verim alındığını söyleyen zeytin Üreticisi Recep Süzgeç, zeytinciliğin geliştiğini ancak budama ve toplamadaki yanlışlıklar nedeniyle üretimin azaldığını söyledi.
Daha bilinçli çiftçilik yapılarak üretimin artması ve milli ekonomiye katkı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ziraat odalarının işbirliği ile gerekli çalışmanın yapılmasını isteyen üretici Süzgeç, “Başta fiyat olmak üzere diğer ürünlerde olduğu gibi zeytinciliğe de gerekli önem verilmeli. Çok daha bilinçli çiftçilik yapılması için kurslar açılarak eğitim verilmeli, zeytin üreticisi desteklenmeli” dedi.
Bu arada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce zeytinciliğin gelişmesi, verimin artması için kurs açılarak üreticilere bilinçli budama ve toplama eğitimi verileceği belirtildi.
(Haber Merkezi)
zeytin-2

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.