ZOR DURUMDAKİ ESNAFIN YENİ TEHDİDİ: YASA DIŞI TÜTÜN TİCARETİ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

8 Aralık 2023 - 05:03

ZOR DURUMDAKİ ESNAFIN YENİ TEHDİDİ: YASA DIŞI TÜTÜN TİCARETİ

ZOR DURUMDAKİ ESNAFIN YENİ TEHDİDİ: YASA DIŞI TÜTÜN TİCARETİ
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2021 - 16:32

Bu Haber 16 kez okunmuştur.
reklam
Yasa dışı tütün ticareti tütün tarımını baltaladığı gibi ruhsatla iş yapan esnafın da gelirini olumsuz etkiliyor. 
Temmuz ayı yaklaşırken, bu ticaretin döndüğü satış noktaları mercek altında. Yapılan bir çalışmaya göre Hatay’da yasa dışı tütün ticareti yapan nokta sayısındaki artış trendi devam ediyor. Şehrimizde bu dükkanların sayıları 450’ye yaklaştı. 
Pandemi koşulları ile mücadele eden bakkalın önündeki bir tehdit de yasa dışı tütün ticareti. Bu ticaret çiftçisinden esnafına, devletten tüketiciye herkesi olumsuz etkilemeye, hatta etkisini artırmaya devam ediyor. 

BU TİCARETİN BEDELİNİ TÜRKİYE ÖDÜYOR
Emniyet güçleri yaygın operasyonlara devam ederken Türkiye’de yasa dışı tütün ticareti hacmi artıyor. Bu ticaretin yıllık vergi kaybı faturası 20 milyar lirayı bulmak üzere. Bu alanda etkin mücadele için önemli adımlar sırada bekliyor. Açık olarak ve makarona doldurulmadan yasa dışı ticareti yapılan tütüne verilen hapis cezası Temmuz ayında yürürlüğe giriyor.
DÜRÜST ESNAF KAYBETMEMELİ!
Cezaların ve KOM ekiplerinin yılmaz mücadelesinin sürekliliğiyle yasa dışı tütün ticaretinde önemli kazanımlar hedefleniyor. Bu ticaret ortadan kalktığında hem tütün çiftçisi, hem esnaf hem de devletimiz kazanacak. Ruhsatıyla, kontrollere ve denetimlere tabi olarak tütün mamulü satışı yapan esnaf yasa dışı ticaret karşısında gelir kaybetmeyecek. Esnaf dört gözle bu sene Temmuz ayına ertelenen açık ve makarona doldurulmadan yasa dışı olarak yapılan tütün ticaretine verilen cezaların da yürürlüğe girmesini bekliyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.