4 MİLYON İNSAN AÇLIK TEHDİDİ ALTINDA! « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 17:36

4 MİLYON İNSAN AÇLIK TEHDİDİ ALTINDA!

4 MİLYON İNSAN AÇLIK TEHDİDİ ALTINDA!
Son Güncelleme :

13 Nisan 2021 - 8:46

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, hafta sonunda Hatay’a geldi. Hatay’da bir takım inceleme ve ziyaretlerde bulunan Başkan Bozkır’ın ilk durağı Hatay Valiliği oldu. Hatay Valisi Rahmi Doğan’la bir araya gelen Volkan Bozkır’a, BM Heyeti de eşlik etti. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da ziyarette yer aldı.
“SURİYE KONUSUNU BİRÇOK KEZ ELE ALDIK”
Bozkır, beraberindeki BM yetkilileriyle beraber Reyhanlı ilçesindeki BM Aktarma Alanı’nda incelemede bulundu. Bozkır burada, BM Suriye Krizi için Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts ve diğer BM çalışanlarından brifing aldı. BM Güvenlik Konseyi kararıyla tesis edilen BM Gözlem Misyonunun çalışmalarını ve yardım malzemelerini de inceleyen Bozkır, sahayı gezdi. Gazetecilere açıklamada bulunan Bozkır, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı olarak bugün resmi ziyaretlerinin son aşaması kapsamında Hatay’a geldiğini söyledi.
Bozkır, burada 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın gördüğü en büyük insanlık faciası ve dramın yaşandığını vurgulayarak, şunları belirtti: “Kuzeybatı Suriye’de yaklaşık 2,7 milyon insan yerlerinden edilmiş vaziyette çok zor şartlarda yaşıyorlar. Daha önce Türkiye’ye göç etmiş, Lübnan’a, Ürdün’e göç etmişlerin dışında sadece Kuzey Suriye’de yaşayanlardan bahsediyorum. Yaklaşık 3,4 milyon insan da açlık tehlikesiyle karşı karşıya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye konusunu 3 kez ele aldı ve bütün veçheleriyle insan hakları olsun, insani yardımlar olsun görüşme imkanını bulduk. Ancak bizzat buraya gelerek bu insani yardım operasyonlarını gözlemlemek istedim.”
“BM YARDIMLARI, TEK BİR KAPIDAN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILABİLİYOR”
Bozkır, Suriye’ye BM yardımlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunarak, şunları kaydetti:”Maalesef 4 kapı içinden sadece bir tanesi açık ve BM insani yardımları, tek bir kapıdan Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyor. Güvenlik Konseyinin ilk fırsatta bu sayıyı tekrar arttırması temenni ediyorum. Uluslararası toplum tarafından bu yönde yapılan çağrı ve çabaları destekliyorum” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.