Amik’te pamukta sancılı hasat « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 17:00

Amik’te pamukta sancılı hasat

Amik’te pamukta sancılı hasat
Son Güncelleme :

06 Eylül 2019 - 8:54

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu, pamuk hasadının sancılı başladığını belirtti ve ithalattaki gümrük vergilerinin hasat döneminde düşürülmesini istemediklerini söyledi.
Ovada ilk etapta özellikle kurak arazilerde pamuk hasadı başladı. Yer yer başlayan hasat nedeniyle pamuğun değerinden yana kaygılı olduklarını anlatan Zaroğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ticaret Bakanı, Tarım Bakanı’na seslendi. Pamuk üreticilerinin sesine kulak verilmesini isteyen Zaroğlu, “Hasat sancılı başlıyor, pamuk üreticilerini korumak adına tarım ürünlerinde gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin ithalata değil gümrük vergilerinin hasat döneminde düşürülmesine karşıyız. Bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını arzu ediyoruz” dedi.
Pamukta fiyatın düşmeye başladığını, bu nedenle de acil olarak gerekli tedbirlerin alınmasını isteyen Zaroğlu, pamuk destekleme priminin kilogramda 80 kuruştan 120 kuruşa çıkarılmasını, dekara 500 kilogram kota uygulamasından vazgeçilmesini istedi.
TEDBİR ALINMAZSA PAMUK EKECEK ÜRETİCİ KALMAYACAK
Üretici adına gerekli önlemlerin alınmaması halinde gelecek sezonda pamuk ekecek üretici kalmayacağını sözlerine ekleyen Zaroğlu şöyle dedi;
“Son 10 yılda 14,8 milyar dolar döviz ödedik. Tedbir almazsak seneye pamuk üretecek üretici bulamayız. İhracatımızın en önemli sektörü tekstil de ciddi manada zarar görecektir. Amik ovasından, Çukurova’dan, Urfa Harran, Diyarbakır, Ege ve Antalya’daki tüm çiftçiler devletimizden acilen destek beklemektedir.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.