DİJİTAL CİHAZLAR, ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

17 Mayıs 2021 - 06:37

DİJİTAL CİHAZLAR, ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

DİJİTAL CİHAZLAR, ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2020 - 19:47

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Yoğun dijital cihaz kullanımı çocukların göz sağlığını tehdit ediyor. Yeni nesil çocukların doğal olarak dijital dünyaya göz açması bir önceki nesle göre daha fazla dijital cihaz kullandığı belirtildi.
Çocukların %65’e yakını günde 2, %33’e yakını 3 saatten fazla dijital cihaz kullandığını belirten uzmanlar, dijital ekranlarda fazla zaman geçiren çocuklarda miyopi, astigmat, alerji, kirpik dibi iltihabı ve göz kuruluğu gibi göz rahatsızlıklarını ortaya çıkardığını söyledi.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Yoğun dijital cihaz kullanımı çocukların göz sağlığını tehdit ediyor. Yeni nesil çocuklar, doğal olarak dijital dünyaya doğuyor. Bir önceki nesile göre çok daha fazla dijital cihaz kullanıyor. Son dönemde akademik eğitimleri bile dijital olarak ilerliyor. Oyunlarla bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda çok fazla zaman geçiriyor. Çocukların %65’e yakını günde 2, %33’e yakını 3 saatten fazla dijital cihaz kullanıyor. Dijital ekranlarda fazla zaman geçiren çocuklarda miyopi, astigmat, alerji, kirpik dibi iltihabı ve göz kuruluğu gibi göz rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlıklar çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Uzun süreli dijital cihaz kullanımı özellikle çocuklarda miyopinin artışını da hızlandırabiliyor.” denildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.