Gören bir daha bakıyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

20 Ekim 2021 - 19:34

Gören bir daha bakıyor

Gören bir daha bakıyor
Son Güncelleme :

08 Ekim 2019 - 9:47

Bu Haber 19 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde, mozaik ve hurda sanatçısı Mervan Altınorak’ın tam yarım ton ağırlığında hurda malzeme ile yaptığı at heykeli çevreden geçenlerin ilgisini çekiyor, bakan bir daha dönüp bakarken, birçoğu da resim çekmek için birbiri ile yarışıyor.
AĞIRLIĞI TAM YARIM TON
Reyhanlı’daki atölyesinde çalışmalarını sürdüren Altınorak, hurda metal atıkları ile daha önce yatığı at heykelinden daha farklısını yaptı. 3 ayda tamamladığı at heykeli için yine hurda malzeme kullandığını ve malzemeler arasında vida, zincir, saat, buji gibi farklı atıklar kullandığını söyleyen Altınorak, at heykelinin 2 metre 70 cm yüksekliğinde olduğunu ve tam yarım ton ağırlığında olduğunu belirtti.
MARDİN MİDYAT’TA SERGİLENECEK
Mardin’in Midyat ilçesinde, ilerleyen günlerde açılacak olan Avrupa’nın en büyük geri dönüşüm müzesinde sergilenecek olan at heykelinin tamamlandığını anlatan Altınorak, “At heykeli, Mardin Midyat’ta, Avrupa’nın en büyük geri dönüşüm tesislerinden olan tesisin sahibi tarafından istendi. Sıfır atık mücadelesi projesini yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın desteklediği, ilerleyen günlerde açılışını yapacağı geri dönüşüm müzesinde sergilenecek. Bende yatığım heykellerle projeyi destekliyorum. Bu arada tonlarca hurda malzeme temin etmemde bana büyük destek veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın vefat eden halasının oğlu Mehmet Maraşlıoğlu’nu da rahmetle anıyorum” dedi.
Altınorak, ayrıca, müzede sergilenmek üzere at heykeli dışında, plastik atıklardan 3 metre balık, elektronik devre ile balık, kartal, flamingo, ve geri dönüşümü temsil eden el üzerinde bir dünya heykeli yapacağını da söyledi.
1,5 YILDIR HURDADAN HEYKEL YAPIYOR
Altınoarak, 1,5 yıldan bu yana hurda malzemelerden heykel yaptığını sözlerine ekleyerek, “1,5 yıl önce başladım. İlk olarak Amerika’dan istek üzerine masa ayakları tasarladım. Bunların hepsi heykel mahiyetindeydi. Daha sonra geyik, at tavus kuşu, flamingo, kartal ve müzede sergilenmek üzere at heykeli yaptım” şeklinde konuştu.

????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.