HAMBOLAT: 1-31 MART KOLON KANSERİ FARKINDALIK AYI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 23:14

HAMBOLAT: 1-31 MART KOLON KANSERİ FARKINDALIK AYI

HAMBOLAT: 1-31 MART KOLON KANSERİ FARKINDALIK AYI
Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 18:23

Bu Haber 13 kez okunmuştur.
reklam

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat 1-31Mart Kolon kanseri farkındalık ayı münasebetiyle bir açıklama yaptı.
Hambolat açıklamsında şunları vurguladı: “Kolorektal kanser dünyada ve ülkemiz de ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın kanser istatistikleri kayıtlarına göre hem erkeklerde hem de kadınlar da üçüncü sırada yer almaktadır. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’ lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır. Kolondan başlayan kansere kolon kanseri rektumdan başlayan kansere rektal kanser denir.
Kolon ve rektum kanserleri bu organların iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerden gelişir. Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Her yaşta görülebilmelerine rağmen en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Ortalama görülme yaşı 63’dür. Kadın-erkek arasında görülme sıklığı açısından pek bir fark yoktur. Kolorektal kanser kolon ve rektumun dışına çıktığında, kanser hücreleri genelde yakındaki lenf bezlerinde bulu nabilir. Kanser hücreleri bu lenf bezlerine ulaşabilirse diğer bezlere, karaciğer ve uzak organlara da ulaşabilir. Aşırı kilolu veya obez olmak, fiziksel olarak aktif olmamak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi, alkol Kullanımı, sigara, ileri yaş ve ailede benzer kanser öyküsü bulunması risk faktörleridir. Kalın bağırsak kanserini önlemek için atılması gereken en önemli adımlardan biri tarama olmakla birlikte aşağıdaki sağlıklı yaşam dav ranışlarını uygulamak da sadece kalın bağırsak kanserinden korunmada değil bir çok kanserden korunmada da önemlidir. Sağlıklı kiloda kalmak ve bunu sürdürmek, taze mey ve ve sebze ağırlıklı beslenmek, posa içeriği yüksek besinlerin tüketimi artırmak, posa içeriği en yüksek besinler sırasıyla; kuru baklagiller, tahıllar sebze-meyvelerdir. Günde 30-60 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapmak (tempolu yürüyüş, bisiklete binme gibi), sigara ve alkol kullanmamak. Ülkemizde de KETEM’ lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde ücretsiz olarak 2 yılda bir yapılmaktadır. 50-70 yaş arasında her 10 yılda bir de kolonoskopi ile tarama önerilmektedir. Akabinde GGT pozitif olan kişiler uygun standartlarda kalite kriterlerine göre teşhis merkezlerimize yönlendirilmektedir. Ül kemizde %20-30 oranında kolorektal kanser taraması yapılmaktadır. Taramalarınızı yaptırmak için KETEM TSM, İSM ve Aile Hekimlerine başvurunuz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.