KANSERLE MÜCADELEDE EN ÖNEMLİ ADIM ‘ERKEN TEŞHİS’ ve ‘DOĞRU TEDAVİ’ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

25 Temmuz 2021 - 13:10

KANSERLE MÜCADELEDE EN ÖNEMLİ ADIM ‘ERKEN TEŞHİS’ ve ‘DOĞRU TEDAVİ’

KANSERLE MÜCADELEDE EN ÖNEMLİ ADIM ‘ERKEN TEŞHİS’ ve ‘DOĞRU TEDAVİ’
Son Güncelleme :

05 Şubat 2021 - 9:28

Bu Haber 18 kez okunmuştur.
reklam

İskenderun Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile yeniden düzenlenen Radyoterapi Merkezi’nde hizmet sunan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Önal, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ kapsamında, erken teşhis ve kanserden korunmaya dikkat çekti.
“Kanser riskini azaltmak elinizde”
Açıklamasında kanserin, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedeni olduğunu belirten Prof. Dr. Cem Önal, “Tüm dünyada en sık görülen kanserler; akciğer, meme, kolorektal, prostat ve mide kanseridir. En sık ölüme neden olan kanserler ise; akciğer, kolorektal, mide, karaciğer ve meme olarak sıralanabilir. Kanser hastalığı için iki husus çok önemlidir; erken teşhis ve doğru tedavi. Kanserden korunmak için yapılacak en önemli unsurlar; sigara içmemek, düzenli beslenme, egzersiz ve stresten uzak durmadır” dedi.
‘Kanser tedavisinde önderlik yapıyoruz’
Kanser tedavisinde uygulamış oldukları radyoterapi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Cem Önal, “Radyoterapi, kanser hastalarının büyük bir kısmında; gerek kanser hastalığını tamamen ortadan kaldırmak ve bölgesel tekrarlama riskini azaltmak amaçlı, gerekse kansere bağlı kanama, ağrı, nefes darlığı, şuur bulanıklığı gibi semptomları hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak amacı ile sıklıkla uygulanmaktadır. Özellikle günümüzde ilerleyen teknolojiye paralel olarak, en yine teknolojiye sahip cihazlarla tedavi olanağı sağlanmaktadır. Yakın zamanda, ‘akıllı radyoterapi’ olarak bilinen MR-Linac cihazı ile, tedavi sırasında tümör net bir şekilde görüntülenerek, o bölgeye yüksek radyasyon doğru bir şekilde uygulanabilmektedir. 5 ila 8 hafta süren radyoterapi de, 5 güne kadar kısalmaktadır. Dünyada sayılı onkoloji merkezlerinde bulunan 1.5 Tesla MR-Linac cihazı, ülkemizde de kullanılmaya başlanması ile birlikte, kanser tedavisinde öncülük yapmaya başladık’’ dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.