Suriyeli Öğrenciler İçin Yeni Geçici Eğitim Merkezi Açıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 19:04

Suriyeli Öğrenciler İçin Yeni Geçici Eğitim Merkezi Açıldı

Suriyeli Öğrenciler İçin Yeni Geçici Eğitim Merkezi Açıldı
Son Güncelleme :

15 Kasım 2016 - 8:17

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde İnsani Dayanışma ve Kalkınma Derneği tarafından yaptırılan Suriyeli öğrenciler için yaptırılan Geçici Eğitim Merkezi düzenlenen törenle hizmete girdi.
Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, AK Parti İlçe Başkanı Musa Yüksekgönül, belediye meclis üyeleri, İnsani Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Abdurrezzak İldiz ile Suriyeli öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, Reyhanlı’da 24 bini Türk, 16 bini de Suriyeli olmak üzere 40 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Öğrenciler arasında bir fark görmediklerini belirten Şanverdi, aslında Azerbaycan için söylenen iki devlet tek millet söylemini bu bölge içinde söylediğini ifade etti. Milletvekili Şanverdi, “Biz biliyoruz ki iki devlet tek millet olarak görüyoruz. Bu söylemimizi Azerbaycan ile paylaşıyoruz, ama aynı zamanda da en iyi örtüşecek bölge bu bölgedir. İki devlet tek millet olarak görüyoruz. Şunu iyi biliyoruz ki eğer Şam rahata ererse Anadolu da rahata erer. Bu mesele hepimizin meselesidir. İslam’ın son kalesi olan Türkiye’ye karşı bir saldırı içerisindeler. Ama aziz milletimiz bu saldırıların hepsine dur dedi, demeye devam edecek. Çünkü biz İstiklal ve İstikbal mücadelesi veriyoruz. Hep birlikte gönül gönüle omuz omuza bu mücadeleyi vermezsek ülkemizi şu andaki Suriye’nin düştüğü duruma düşürmek isteyecekler. Biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. 15 Temmuzda demokrasiye karşı yapılan kalkışma sırasında Suriyeli kardeşlerimizin dualarını aldık, demokrasi nöbetlerinde de hep yanımızda oldular. Bunun yanında 1 Kasım seçimlerinde de biz çok dua ettiler. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.
Şanverdi daha sonra, Milletvekili olarak Suriyelilerinde sorunlarına çözüm bulma noktasında gerekli hassasiyeti gösterdiğini söyleyerek şöyle konuştu;
“Ben sadece Türk Milletinin vekili değil aynı zamanda Suriyeli kardeşlerimizin de milletvekiliyim. Bu güne kadar önüme gelen her doysa benim için anlam ifade etti ve çözümü noktasında çalıştım, ayrıca belediye başkanım, ilçe başkanım ve STK’larda Suriyeli kardeşlerimize ellerinden geldiğince yardımı oluyorlar.”
Ellerinde Türk Bayrakları ile açılışa katılan Suriyeli çocuklar Türkçe ve Arapça şarkılar söyledi. İDKA Başkanı Abudrrezzak İldiz ise, Yeşilova Mahallesi’ndeki Dayanışma ve Kalkınma Geçici Eğitim Merkezi’nde 27 öğretmenin görev alacağını 10 sınıfta 223 Suriyeli öğrencinin eğitim göreceğini, ayrıca 10 derslikli 150 öğrencili Cil Alğad Lisesinin de yeni binasına taşındığını söyledi. (Haber Merkezi)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.