SURİYELİLERİN EVLİLİĞİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

19 Ekim 2021 - 00:15

SURİYELİLERİN EVLİLİĞİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ

SURİYELİLERİN EVLİLİĞİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ
Son Güncelleme :

05 Ocak 2016 - 9:22

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

İç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen ve evlilik yapmak isteyen Suriyelilerin nikah işlemlerine kolaylık getirildi.
Daha önce, bir Türk vatandaşı veya kendi vatandaşı ile evlilik yapmak isteyen Suriyeliler ülkelerinde kayıtlı oldukları il-ilçeden nüfus kayıt örneği getirip, tercüme ettirdikten sonra İstanbul’da bulunan konsolosluktan onaylatılıyordu. Pasaport ve nüfus belgeleri ile Dışişleri Bakanlığı’ndan da aldıkları onayla evlilik yapılabiliyordu.
KOLAYLIK SAĞLANDI
Yabancıların Türkiye’de evlenmesine ilişkin yasada yapılan değişiklikle Suriyelilerin evlilik işlemlerine kolaylık getirildi. İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uluslararası Koruma Dairesi Başkanlığı’nın 24.11.2015 tarihli genelgesi ile, evlilik yapmak isteyen Suriyeliler, Türkiye’de bulunduklarına dair Emniyet Müdürlüklerinden aldıkları Türk tanıtım kartı ile Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurup beyan esasına göre alacağı evlenme ehliyet belgesi ile nikah dairelerine başvurup evlenme işlemleri gerçekleştiriyor.
Bu arada, yıl içerisinde Reyhanlı’da, toplam 947 çiftin nikahı kıyıldı. Bunlardan 785’inin Türk vatandaşlarının evliliği olduğunu söyleyen Reyhanlı Belediyesi İnsan Kaynakları Eğitim Müdürü ve evlendirme memuru Murat Zaroğlu, 5 Türk kızının Suriyeli ile, 24 Suriyeli kızın da Türk erkekleri ile evlendiğini, Suriyeli çiftlerin sayısının ise 136 olduğunu belirtti. (Haber Merkezi)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.