TAHTAKÖPRÜ BARAJI YAZ’A HAZIR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Şubat 2024 - 05:21

TAHTAKÖPRÜ BARAJI YAZ’A HAZIR

TAHTAKÖPRÜ BARAJI YAZ’A HAZIR
Son Güncelleme :

05 Ocak 2021 - 9:53

Bu Haber 84 kez okunmuştur.
reklam

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Aralık 2018 tarihinde sökülmesine başlanan Tahtaköprü Barajı bir buçuk yıl gibi kısa sürede tamamlanarak su tutmaya başladı.
Amik Ovasının su sorununu çözen Tahtaköprü barajı çiftçilerin 50 yıllık rüyasıydı. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından 1977 yılında işletmeye açılan barajın yükseltme çalışmaları uzun zamandır bekliyordu.
AMİK OVASINI SULAYACAK
Tahtaköprü Barajı uzun zaman yükseltilmeyi beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kısa sürede tamamlanarak Hatay çiftçisinin hizmetine sunuldu.
Kurak geçen bu yıl Barajın önemi daha da iyi anlaşılacak. DSİ yetkilileri Kahramanmaraş Menzelet ve Kılavuzlu barajlarından gelecek suyla Amik ovasında su sorunu yaşanmayacağını belirttiler.
SU SORUNU YAŞANMAYACAK
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hatay AK Parti milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Tahtaköprü Barajının ovaya bereket dağıtacağını söyledi.
Yayman, barajın tamamlanması için Hatay olarak Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu yıl kurak olmasına rağmen inşallah su sorunu yaşamayacağız ifadelerini kullandı.
Tahtaköprü Barajının sadece Hatay için değil bölge için büyük fırsatlar sunduğunu söyleyen Yayman, barajın Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’a hayat vereceğini ifade etti..
BARAJ ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTIŞI SAĞLAYACAK
Konuyla ilgili DSİ Adana Bölge Müdürlüğü yetkililerinden yapılan açıklamada Tahtaköprü barajının Hatay ve bölge için hayati öneme haiz olduğu belirtirken şu ifadeleri dile getirdi;
1) Baraj 454 milyon m³ su tutacak.
2) 465 bin dekar araziyi sulayacak.
3) Temelden yüksekliği 55,50 metre olacak.
3) Toplam bedeli 370 milyon TL.
4) HES vasıtasıyla 29 GWh elektrik üretecek.
5) 350 milyon TL tarımsal gelir artışı sağlayacak.
6) 80 Milyon TL elektrik üretiminden gelir elde edilecek.
7) Yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlayacak.
8) Kışın taşkınları, yazın kuraklığı önleyecek.
YAPARSA AK PARTİ YAPAR
Milletvekili Yayman, “Partimizin bir sloganı var. Biz her zaman diyoruz ki YAPARSA AK PARTİ YAPAR. İşte bu barajı da hükümetimiz yaptı. Bunun adı Eser siyasetidir. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye ve DSİ’ye sonsuz teşekkür ederiz. Amik Ovamıza ve Değerli çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.