Bakan Çelik’ten Taşeron İşçilere Müjde « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

10 Mayıs 2021 - 21:37

Bakan Çelik’ten Taşeron İşçilere Müjde

Bakan Çelik’ten Taşeron İşçilere Müjde
Son Güncelleme :

11 Mart 2014 - 11:44

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

bakan-celikÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili yasa tasarısının seçimden önce TBMM’den geçmesini planladıklarını fakat yaşanan 17 Aralık süreciyle uzadığını söyledi.

Çelik, Şanlıurfa’da, Hak İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş ve Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP)’nde düzenlenen basın açıklamasına katıldı. Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, taşeron işçilerle ilgili yasa düzenlemesinin seçimden sonra Meclis gündemine geleceği müjdesini verdi.

“2 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIM BİR KONU”
Alandakilerin ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganları ile konuşmasına başlayan Çelik, taşeron işçilerle ilgili yasa düzenlemesi hakkında şöyle konuştu: “Bu konu önemli bir konu. İki yıldır üzerinde çalıştığım bir konu. Müsaade ederseniz, hissi değil, duygusal değil, yapacaklarımızı ve yapılması gerekenleri çok net anlatacağım. Her gün yüz yüze olacağım için Urfalıları aldatan hiçbir iş yapmadık. Sizinle ağabey kardeş, bir arkadaş ve bir dost gibi sohbet etmeyi uygun buluyorum. Birbirimizi iyi anlayalım. Ne yapmak istediğimizi iyi anlarsak, yarın rast gele medya manşetleriyle veya birilerinin farklı tarafa çekmesiyle karşı karşıya kalmayız.”

Bakan Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde göreve gelecek belediye başkanlarının belediye işçilerinin iş akitlerine son verileceği konusundaki söylentilerin doğru olmadığını belirtti. Çelik, şöyle devam etti: “Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Bunu siyasi malzeme olarak kullananlar, bilsinler ki, Türkiye’de 1 Mayıs konuşuldu, konuşuldu da, bu fakir ve Recep Tayyip Erdoğan hükümeti 1 Mayıs’ı tatil ilan etti. Böyle ezbere atmayla, işin nasıl çözüleceğini bilmeden konuşarak ‘acaba alt işverenin yanında çalışan işçiden 2 oy alabilir miyim’ diye, bazı yollara tenezzül edenlere ‘dur’ deyin.”

“17 ARALIK SÜRECİ TASARIYI GECİKTİRDİ”
Yasa tasarısının seçimden önce TBMM’den geçmesini planladıklarını fakat yaşanan 17 Aralık süreci ile uzadığını anlatan Bakan Çelik, Meclis’te taşeron yasası ile birlikte sosyal güvenlikle ilgili, çalışma hayatı ile ilgili yasa tasarısının da görüşülmesinin ertelendiğini kaydetti. Bakanlar Kurulu’na sevk ettiği yasanın aslında Aralık ayında mecliste görüşülmesini beklediklerini anlatan Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Ama aralık ayında Türkiye’de olan bitenleri izlediniz. Şubat ayında olup bitenleri izliyorsunuz. Meclisin gündeminde Taşeron Yasası, Sosyal Güvenlik ile ilgili yasa, çalışma hayatı ile ilgili yasa görüşülecekken, Meclis’in gündemine 8-10 önemli yasa geldi. Dün itibariyle demokratikleşme paketi dediğimiz yasa geldikten sonra da meclis 28 günlük bir ara verdi. 1 Nisan’da tekrar çalışmalarına başlayacak.”

TAŞERON YASASI NELER GETİRECEK?
Bakan Çelik, taşeron yasası ile maaş eşitsizliklerinin giderileceğini söyledi. Kaşip Genel Başkanı Hakan Aydın’ın konuşmasında kendisini öven ve Maliye Bakanı’nın yuhalanmasına sebep olan konuşmasına da cevap veren Bakan Çelik, “Alt iş veren ile asıl işveren yani, bir işçi düşünün diğeri ile aynı yerde çalışıyor, asıl işçi. Diğeri ise aynı işi yapmasına rağmen öbürü taşeron işçisi biri 2 bin TL alıyor, diğeri 850 TL alıyor. Başkan Aydın, Maliye Bakanı diyor. Ama Maliye Bakanlığı önemli, para orada. Öyle olur mu? Öyle bir ayrım yapmaya da gerek yok” dedi. Okunan ezan nedeniyle konuşmasına ara veren Çelik, ezan bittikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aynı iş yerinde alt işveren ile asıl işveren çalışmayacak. Yani karayollarındaki örnek çok açık. Yargıya da intikal etmiş. Sağlıkta da var, başka kurumlarda da var. Bu meseleyi kökten çözüyoruz. Yargıdan dolayı da değil, bundan sonra iki işçi, bir işyerinde farklı statüde çalışmayacak. Bunu kaldırıyoruz.”

Hizmet alım sisteminin tamamen ortadan kaldırılmasını isteyenlere cevap veren Bakan Çelik, “Hiç hizmet alımı olmasın derseniz, bu dünya gerçeklerine aykırı. Hizmet alımı olacak da eşitsizlik olmaması lazım. Hemşireyi, tıbbi sekreteri, hasta bakıcı çalıştıracaksan, asıl işçi olarak çalıştıracaksın” dedi.

İş kanunu’nun ikinci maddesinin kaldırılmaması için Hizmet İş Sendikası’nın net bir tavrı olduğunu belirten Çelik, ikinci maddeye hiç dokunmadıklarını ve yeni çıkacak yasada da aynı haliyle bulunacağını ifade etti.

Taşeron uygulamasının karmaşık durumu nedeniyle tamemen çile uygulamasına dönüştüğünü belirten Bakan Çelik, bunu da hem TBMM’de hem de dışarıda defalarca kez dillendirdiğini ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yeni uygulamanın hazırlandığını vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık karmaşık durum olmayacak. Ben defalarca söyledim. Taşeron uygulaması artık çile uygulamasına dönmüştür diye. Çok net söyledim. Onun için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bu çalışmayı tamamladık. Hizmet nerelerde alınacak belli olacak. Hizmet alınmayıp, asıl işçi olarak kimler çalışacak. Bu çizgi net olarak, kanun tarafından çiziliyor. İş disipline edilmiş oluyor.”

Yeni tasarı ile taşeron işçilere yıllık izin hakkı ile birlikte en az 3 yıllık sözleşme hakkının doğduğunu belirten Çelik, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdıklarını hatırlatarak, yeni tasarı ile de alt işveren işçileri, asıl işçiler gibi sendikalara üye olabileceklerini ifade etti. Taşeron işçilerin en büyük sıkıntılarından birin de ‘sosyal haklar’ konusu olduğunu hatırlatan Çelik, işçilerin tazminatlarının da devlet güvencesi altına alındığını müjdeledi.

Yeni tasarı ile işçilerin fazla mesaisinin mesai ücretinin ödenerek gerçekleştirileceğini kaydeden Çelik, emek istismarı yapan özel sektör ve kamu kuruluşlarına şöyle seslendi: “Yani sağlıksız ortam, 45 saatin üzerindeki çalıştırmalar kabul edilemez. Bitmiştir bu. Buradan sesleniyorum. Buradaki emeğin istismarını sağlayan özel sektör ve kamu kuruluşları, elimiz yakanızda, bunu bilmenizi istiyorum. Çalıştırabilirsin, mesaisi belli. Çıkarır mesaisini verirsiniz.” Yeni uygulamada ücret farklılıklarının da olacağını ifade eden Çelik, “Ücretlerde farklılaşma, kıdeme göre, eğitime göre ücret farklılaşması gelecek. Bir yerde hizmet alımı varsa, kıdem dikkate alınacak, tahsil durumu mutlaka yansıyacak” diye konuştu.

Taşeron işçilerin maaşlarının ödenmemesi konusunda da devlet güvencesi geldiğini vurgulayan Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Ücretlerin ödenmesi ağırlıklı özel sektörde oluyor. Bazen kamuda da oluyor. Bu ay maaş alamadık diyor. Niye alamadınız, ‘bıraktı gitti, iş yaptıran adam’ diyor. Burada kanuna şu maddeyi koyuyoruz., ‘asıl işveren bu ücretten sorumludur.’ Bu maaşı ödemek mecburiyetindedir. Bu ay ödemedi mi, gelecek ayın istihkakından kesilip, önce işçinin maaşı ödenecek.”

İŞÇİLERE ÖNEMLİ MESAJ
Taşeron işçilerle ilgili yasa tasarısının bir an önce çıkarılması talepleri ile ilgili de Bakan Çelik, şunları söyledi: “Efendim, şimdi şunları böyle boyacı küpü gibi daldırın da çıkarın var ya. Vallahi ben sizden çok daha istiyorum ama o kadar çok tarafı var ki bu işin, ancak toparladık. Şimdi 9 mart’ta Başbakanımız buraya geliyor. Bu toplantıda bizzat Şanlıurfa’dan mesaj verdirmek istiyorum. Taşeron işçilerle ilgili Sayın Başbakanımız’ın bizzat kendi ağzından bir şeyler duymanızı istiyorum. İnşallah onu dinleyeceksiniz. Başbakanımız, diğer illerde bu konuda hiç bir şey söylemedi. Şanlıurfa’dan taşeronçalışma ile ilgili mesaj verecek. İnşallah kısa zamanda bir çok işi başarmış hükümet ve bakanlık olarak, sırtımızı terleten, üzüntünüzü gönlümüze yansıtan bu konuda, sizin ferahlamanızı, yüzünüzün gülmesini sağlayacağız inşallah. Bu yasa ile önünüz iyice açılacak.”

Şanlıurfa’da uygun ücrete konut bulmanın büyük sorun olduğunu söyleyen Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç’in başkan seçilmesi halinde uygulayacağı planlama ve çalışmayla daire fiyatlarının aşağılara çekileceğini ifade etti. Taşeron işçilerinin TOKİ ile ilgili 500 daire talebi olduğunu ifade eden Çelik, işçilere şu tavsiyede bulundu: “Bu 500 kişinin ismini, hangi tip daire istediğinizi hemen yarın TOKİ’ye bildirin. TOKİ değerlendirmesinin ardından, banka hesaplarına kaç TL yatırılacaksa ödemeye başlayın. İhale yapıldı. Önümüzdeki hafta toplu konutun temelini hep beraber atacağız. Çok uygun şartlarda vatandaşların ev sahibi olması, Türkiye genelinde sağlanıyorsa, buradaki kardeşlerimizin de ev sahibi olması konusunda üzerimize düşeni yapacağız.”

Miting bitiminde taşeron işçileri ve miting alanı çevresindeki vatandaşlar Bakan Çelik’e yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, görme imkanı buldukları Çelik’e sorunlarını anlatarak yardım istedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • BJKAS10.12 10.00%
 • INVEO132.00 10.00%
 • KARTN66.20 9.97%
 • TGSAS15.25 9.95%
 • CANTE5.09 9.94%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • VAKFN13.99 -9.97%
 • EKIZ7.52 -9.94%
 • AYEN6.00 -8.54%
 • ISATR250.000.00 -7.41%
 • JANTS76.90 -6.90%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN7.83 1.42%
 • THYAO13.37 2.93%
 • PETKM6.61 1.23%
 • KRDMD8.71 2.71%
 • KOZAL128.50 -0.54%

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.460.90 % 1,36
DOLAR 8.2725 % 0,38
EURO 10.0577 % 0,31
BITCOIN 56.896.05 % -1,37
ÇEYREK ALTIN 798.20 % 0,70
GRAM ALTIN 489.68 % 0,94